Ցուցմունքի բավարարման դեպքում Գայանե Հակոբյանին սպառնում է 4-8 տարվա ազատազրկում․ փաստաբան |news.am|
Զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մոր՝ Գայանե Մարտիրոսյանի գործով միջնորդությամբ ներկայացվել էր խափանման միջոցի երեք հիմնավորում, որոնցից մեկից դատախազն ու քննիչները հրաժարվել են։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 19-ին, դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գայանե Մարտիրոսյանի փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը։
«Խափանման միջոցի միջնորդությամբ ներկայացվել էր երեք հիմնավորում՝ փախուստը, նոր հանցանքի կատարումը եւ դատավարությամբ իր վրա դրված պարտավորությունների չկատարելը, որը կարող էր դրսեւորվել վկաների վրա անօրինական ազդեցությամբ: Միջնորդության քննության ընթացքում փախուստի հիմքից հրաժարվեցին դատախազն ու քննիչները: Ինչպես հասկացանք, կամ տեխնիկական վրիպակ էր, կամ միջնորդության քննության ժամանակ հանգեցին հետեւության, որպետք է հրաժարվեն: Իմ պրակտիկայում աննախադեպ երեւույթ էր, երբ միջնորդություն ներկայացնող անձը քննության ընթացքում հիմքերից մեկից հրաժարվում է: Ամեն դեպքում դա ողջունելի երեւույթ է: Մնաց երկու հիմք՝ նոր հանցանքի կատարումը եւ ազդեցությունը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե ինչ պատասխանատվություն է սպառնում ցուցմունքի բավարարման դեպքում, փաստաբանը նշեց, որ 191-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետով սահմանվում է 4-8 տարվա ազատազրկում, քանի որ համարվում է ծանր հանցագործություն։
Նա անդրադարձավ նաեւ դատավորին՝ նշելով, որ ինքնաբացարկի միջնորդության համար որեւէ հիմք չկա. ««Յուրաքանչյուր դատավոր անաչառ, անկողմնակալ արբիտր է, բայց շատ դեպքերում մենք տեսնում ենք, որ դատավորներն անմասն են մնում միջնորդության քննարկման ժամանակ: Կողմերը ներկայացնում են իրենց փաստարկները, հակափաստարկները, դատավորը ընդամենը լսում է: Այս դեպքում նախագահող դատըավորը մանրամասն եւ խորությամբ հարցեր տվեց թե պաշտպանական կողմին, թե դատախազին, վարույթն իրականացնող մարմնին: մեր մոտ այն տպավորությունը ստեղծվեց, որ իրականում մանրամասն ծանոթացել է եւ միջնորդությանը, եւ հիմնավորումներին: Կարող եմ ասել, որ միջնորդության օբյեկտիվ քննություն է ընթանում: Դատա վորի անաչառության հետ կապված որեւէ բան չեմ կարող ասել, որովհետեւ այդպիսիք չկան»:
Նշենք, որ Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր՝ մայիսի 19-ին, քննում է 44-օրյա պատերազմում զոհված Ժորա Մարտիրոսյանի մայրիկին՝ Գայանե Մարտիրոսյանին կալանավորելու միջնորդությունը։
2023թ․ մայիսի 17-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունում Աշոտ Փաշինյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել: Ըստ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության՝ Աշոտ Փաշինյանն ասել է, որ Երևան քաղաքի Գ.Նժդեհի փողոցում գտնվող ՀՀ վերաքննիչ դատարանի դիմացի հատվածով քայլել է դեպի Գ.Նժդեհի հրապարակ։ ՀՀ վերաքննիչ դատարանի բակում կանգնած են եղել 2020 թ․ պատերազմի ժամանակ զոհված զինծառայողների ծնողները, նրանք արագ քայլելով մոտեցել են իրեն, ձայն տվել, ոմանք նաև որոշակի  «ռեպլիկներ» են հնչեցրել:Նրանցից մի կին մոտեցել է իրեն, ներկայացել որպես զոհված զինծառայողի մայր, առաջարկել է նստել մոտակայքում կայանված իր ավտոմեքենան, որպեսզի կարողանան հանգիստ զրուցել: Երբ նստել է մեքենան, նշված կինն իր համար անսպասելի վարել է այն՝ ասելով, թե փոքր-ինչ հեռու կգնան, որպեսզի իրենց չխանգարեն։
Ըստ ՔԿ-ի հաղորդագրության՝ ավտոմեքենայում նշված կինը սկսել է խոսել 2020 թ․ պատերազմից, տարածքային ու մարդկային կորուստներից։ Տեսնելով, որ վերջինս դրսևորում է ոչ ադեկվատ վարքագիծ, երթևեկում է արագությունը գերազանցելով՝ երթևեկության կանոնների խախտմամբ, պահանջել է կանգնեցնել ավտոմեքենան, որպեսզի ինքն իջնի:
Նշված կինն ասել է, որ իր տղային առանց իրեն հարցնելու տարել և սպանել են, ինքը կորցնելու ոչինչ չունի, կարող է նրան սպանել, ուստի առանց հարցնելու իրեն տանում է Եռաբլուր, որտեղ, իր էմոցիաներից ելնելով կորոշի՝ ազատ թողնել, թե ոչ:
Հասնելով «Ծերեթելիի» խաչմերուկի մոտակայքում գտնվող սուպերմարկետի մոտ՝ օգտվելով կնոջ կողմից ավտոմեքենայի արագությունը դանդաղեցնելու հանգամանքից, ինքն արագորեն բացել է ավտոմեքենայի առջևի աջ դուռը և իրեն ընթացքի ժամանակ դուրս նետել:
Դրանից վայրկյաններ հետո, երբ կանգնած է եղել, սպիտակ «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենան հարվածել է իրեն: Շրջվելով նկատել է, որ նշված ավտոմեքենայի վարորդը և ուղևորները դատարանի մոտ կանգնած ծնողներն են: Ելնելով իր անվտանգությունից՝ անմիջապես մտել է սուպերմարկետի տարածք:
Առերևույթ իր կամքին հակառակ Ա․ Փաշինյանին ավտոմեքենայով նշված տարածքից տեղափոխելու միջոցով առևանգելու հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիման վրա Ոստիկանության կողմից նշված կինը ձերբակալվել է և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին։