Արդարադատության նախարարությունը պետական գրանցում է տվել հիմնադիր համագումարի ժամանակ 300 անդամ չապահոված կուսակցությունների
19:12 - 07 հունիսի, 2021
2020-ի դեկտեմբերին փոփոխություններ և լրացումներ կատարվեցին «Կուսակցությունների մասին» ՀՀ օրենքում։ Ի թիվս այլնի, փոփոխություններ եղան նաև նոր կուսակցությունների պետական գրանցման գործընթացում։ Եթե նախկինում հիմնադիր համագումարի ժամանակ կուսակցության ստեղծմանը պետք է կողմ քվեարկեր 100 հիմնադիր անդամ, ապա այժմ այդ թիվը պետք է լինի 300։ Սա նշանակում է, որ կուսակցությունն իր ստեղծման պահին պետք է ունենա առնվազն 300 հիմնադիր անդամ։
Օրենքն ուժի մեջ մտավ 2021-ի հունվարի 20-ին, ինչը նշանակում է, որ հունվարի 20-ից հետո հիմնադիր համագումար անցկացրած բոլոր կուսակցությունները պետք է ունենան առնվազն 300 հիմնադիր անդամ, որոնք համագումարի ժամանակ կողմ են քվեարկել կուսակցության գրանցմանը։ «Կուսակցությունների մասին» օրենքով նաև սահմանվում է, որ պետական գրանցման նպատակով կուսակցությունը պետական լիազոր մարմին պետք է ներկայացնի հիմնադիր համագումարում կուսակցության ստեղծման մասին որոշմանը կողմ քվեարկած հիմնադիրների անունները, ազգանունները, անձնագրերի պատճենները, ստորագրությունները (հոդված 9)։
Infocom-ը ներկա է եղել կուսակցությունների՝ ապրիլի 22-ից հետո անցկացված հիմնադիր համագումարների մեծ մասին՝ հասկանալու համար, թե արդյո՞ք բոլոր կուսակցություններն են ապահովել 300 հիմնադիր անդամներ, և եթե այդ թիվը չի ապահովվել, արդարադատության նախարարությունը գրանցե՞լ է այդ կուսակցությունները, թե՞ ոչ։
2021-ին գրանցված կուսակցություններ, որոնց հիմնադրմանը կողմ չի քվեարկել 300 հիմնադիր անդամ
Infocom-ը ներկա է եղել «Միասնական Հայրենիք» կուսակցության հիմնադիր համագումարին։ Հիմնադիր անդամների թիվը չէր գերազանցում 80-ը։ Կուսակցությունը, սակայն, մայիսի 25-ին պետական գրանցում է ստացել։ «Միասնական Հայրենիք»-ի նախագահը Մհեր Տերտերյանն է։
«Շանթ դաշինք»-ի հիմնադիր համագումարի ժամանակ սրահում չկար 300 աթոռ, և զբաղված էին ոչ բոլոր աթոռները, հետևաբար՝ 300 հիմնադիր անդամ չէր կարող ապահովված լինել։ Կուսակցությունը պետական գրանցում է ստացել մայիսի 24-ին, նախագահը Շահեն Հարությունյանն է։
Infocom-ը ներկա չի եղել պետական գրանցում ստացած «Ազգ-բանակ-հայրենիք» կուսակցության հիմնադիր համագումարին, սակայն հրապարակված տեսանյութերում երևում է՝ սրահում ներկա չէ 300 մարդ, այսինքն՝ հիմնադիր համագումարի ժամանակ կուսակցության ստեղծմանը կողմ չի քվեարկել 300 հիմնադիր անդամ, ինչպես պահանջում է օրենքը։  Կուսակցության նախագահը Ռուբեն Գևորգյանն է։
«Արդար Հայաստան» կուսացկությունը երկու ամիս առաջ անցկացրել էր հիմնադիր համագումար, բայց արդարադատության նախարարությունը վերադարձրել էր դիմումը։ Համացանցում եղող տեսանյութերից չենք կարող միանշանակ ասել՝ հիմնադիր համագումարին 300 անդամ եղե՞լ է, թե՞ ոչ։
Դիմումի վերադարձից հետո տեղի է ունեցել «Արդար Հայաստան»-ի նոր հիմնադիր համագումարը։ Այս համագումարի ժամանակ, որին մենք ներկա էինք, սրահում աթոռների թիվն առավելագույնը 250 էր, համագումարը մեկնարկելու պահին ոչ բոլոր աթոռներն էին զբաղված, այսինքն՝ 300 հիմնադիր անդամ չէր կարող ապահովվել, ինչը երևում է նաև կուսակցության տարածած հոլովակում։ Մայիսի 21-ին «Արդար Հայաստան» կուսակցությունը պետական գրանցում է ստացել։ Կուսակցության նախագահը Նորայր Նորիկյանն է։
Կուսակցություններ, որոնց հիմնադրմանը կողմ է քվեարկել առնվազն 300 հիմնադիր անդամ
«Ինքնիշխան Հայաստան»-ի հիմնադիր համագումարին սրահում աթոռների թիվը 300-ից ավելի էր, գրեթե բոլոր աթոռները զբաղված էին, նաև կանգնած հիմնադիր անդամներ կային։ Հետևաբար, կուսակցությունը կարողացել է ապահովել առնվազն 300 հիմնադիր անդամ, ինչը երևում է նաև «Ինքնիշխան Հայաստան»-ի տարածած հոլովակում։ Կուսակցությունը պետական գրանցում է ստացել մայիսի 20-ին, նախագահը Դավիթ Սանասարյանն է։
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության հիմնադիր համագումարի ժամանակ էլ կար ավելի քան 300 հիմնադիր անդամ, ինչը երևում է նաև այլ տեսանյութերում։ Սրահում աթոռները 300-ից ավելի էին, կային նաև կանգնած հիմնադիր անդամներ։ Կուսակցությունը պետական գրանցում է ստացել մայիսի 19-ին, նախագահը Արա Զոհրաբյանն է։
Կուսակցություններ, որոնց հիմնադիր անդամների թիվն արձանագրել Infocom-ին չի հաջողվել
Մինչև ապրիլի 29-ը արդարադատության նախարարությունը վերադարձրել է «Ձայն» կուսակցության պետական գրանցման դիմումը։ Կուսակցության երկրորդ հիմնադիր համագումարին Infocom-ը ներկա էր․ այդ ժամանակ փակ գաղտնի քվեարկությամբ հիմնադիր անդամները վերահաստատում էին հիմնադիր համագումարի ժամանակ ընդունած որոշումները, բայց քանի որ բոլոր հիմնադիր անդամները միաժամանակ չէին քվեարկում, իսկ առաջին համագումարից տեսանյութեր չկան, չենք կարող ասել, թե քանի հիմնադիր անդամ ունի կուսակցությունը։ «Ձայն»-ը մայիսի 25-ին պետական գրանցում է ստացել։
Պետական գրանցում ստացած «Վերելք», «Կայունություն», «Ազգ-բանակ-հայրենիք», «Իրավական պետություն», «Համահայկական ազգային պետականություն», «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական, «Ազատական» կուսակցությունների հիմնադիր համագումարներին Infocom-ը ներկա չի եղել։
«Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական, «Ազատական» և «Համահայկական ազգային պետականություն» կուսակցությունների հիմնադիր համագումարներից լուսանկարներ, տեսագրություններ համացանցում չկան, «Վերելք» և «Կայունություն» կուսակցությունների հիմնադիր համագումարների լուսանկարներից և «Իրավական պետություն» կուսակցության հիմնադիր համագումարի տեսանյութից էլ հնարավոր չէ հասկանալ՝ հիմնադիր անդամների թիվը 300-ի հասե՞լ է, թե՞ ոչ։
Infocom-ը փորձել է ներկա լինել ևս 4 կուսակցության հիմնադիր համագումարի, բայց այդ համագումարները կա՛մ հետաձգվել են, կա՛մ չեն կայացել։
2021-ին գրանցված կուսակցություններ, որոնց հիմնադիր համագումարը կայացել է մինչև օրենքի փոփոխությունները
Այս տարի գրանցում ստացած «Արդարություն և հայրենիք», «Քրիստոնեա-ժողովրդավարական», «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք», «Իմ Հայաստան» կուսացությունների հիմնադիր համագումարները տեղի են ունեցել կա՛մ 2020-ին, կա՛մ մինչև 2021-ի հունվարի 20-ը, այսինքն՝ մինչև «Կուսակցությունների մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների՝ ուժի մեջ մտնելը։
Ամփոփելով նշենք, որ պետական գրանցում է ստացել «Կուսակցությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո հիմնադիր համագումար անցկացրած 12 կուսակցություն։ Այդ կուսակցություններից 5-ի հիմնադիր համագումարներին Infocom-ը ներկա է եղել և արձանագրել է, որ միայն 2-ի դեպքում է հիմնադիր անդամների թիվը եղել առնվազն 300, իսկ «Արդար Հայաստան»-ը, «Միասնական Հայրենիք»-ը և «Շանթ Դաշինք»-ը չեն ապահովել այդ թիվը։ «Ազգ-բանակ-հայրենիք» կուսակցության դեպքում էլ տարածված տեսանյութից է երևում, որ հիմնադիր անդամների թիվը չի հասել 300-ի։
Այսինքն՝ «Կուսակցությունների մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններից հետո արդարադատության նախարարությունը պետական գրանցում է տվել առնվազն 4 կուսակցության, որոնք հիմնադիր համագումարներն անցկացրել են օրենքի առերևույթ խախտմամբ՝ չապահովելով 300 հիմնադիր անդամ։  Այդ չորս կուսակցություններից «Արդար Հայաստան»-ը և «Միասնական Հայրենիք»-ը մասնակցելու են սպասվող խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին, իսկ «Շանթ Դաշինք»-ը և «Ազգ-բանակ-հայրենիք»-ը ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ցանկում չկան։ Նոր ստեղծված կուսակցություններից ընտրություններին կմասնակցեն նաև «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական, «Վերելք», «Ազատական», «Ինքնիշխան Հայաստան», «Զարթոնք» ագային քրիստոնեական, «Համահայկական ազգային պետականություն» կուսակցությունները։
Արդարատադության նախարարություն հարցում էինք ուղարկել՝ հասկանալու համար, թե արդյոք ԱՆ-ն տեղեկություններ ունի օրենքի փոփոխություններից հետո հիմնադիր համագումար անցկացրած կուսակցությունների հիմնադիր անդամների թվի վերաբերյալ, և ինչ մեխանիզմներով է ստուգում՝ կուսակցությունների ստեղծմանը 300 հիմնադիր անդամ կողմ քվեարկե՞լ է, թե՞ ոչ։
Նախարարությունից մեզ պատասխանել են, որ «Կուսակցությունների մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 6-րդ կետի համաձայն` պետական գրանցման նպատակով կուսակցությունը իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն է ներկայացնում կուսակցության հիմնադիր համագումարում կուսակցության ստեղծման մասին որոշմանը կողմ քվեարկած հիմնադիրների անունները, ազգանունները, անձնագրերի պատճենները, ստորագրությունները։
« «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին»  օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն`
1. Պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար դիմած անձի կողմից ներկայացված տեղեկատվությունը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերի, գործակալությունը համարում է արժանահավատ:
2. Գործակալությունը, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, գործակալություն ներկայացվող տեղեկությունների ճշտության ստուգում չի իրականացնում և պատասխանատվություն չի կրում դրա հետևանքով առաջացած հնարավոր որևէ վնասի համար: Սույն մասով նախատեսված պատասխանատվության սահմանափակումը չի տարածվում այն դեպքերի վրա, երբ գործակալության աշխատակիցը գիտեր կամ ակնհայտորեն պարտավոր էր իմանալ փաստաթղթերի կեղծ լինելու մասին:
3. Անձանց կողմից գործակալություն ներկայացված տեղեկատվությունը կարող է համարվել անարժանահավատ, եթե կա դա փաստող ապացույց կամ այլ անձանց ներկայացրած տեղեկատվություն:
4. Դիմող անձը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվություն է կրում սխալ տեղեկատվություն տրամադրելու, ինչպես նաև իր տրամադրած սխալ տեղեկատվության հետևանքով առաջացած վնասի համար»,- ասված է ԱՆ պատասխանում:
Արդարադատության նախարարության պատասխանից կարող ենք ենթադրել, որ նախարարությունը հիմնվել է կուսակցությունների՝ հիմնադիր անդամների մասին ներկայացրած տվյալների վրա և չունի մեխանիզմներ, որոնցով հնարավոր կլինի ստուգել՝ կուսակցության ստեղծման մասին որոշմանը հիմնադիր համագումարի ժամանակ կողմ քվերակե՞լ է առնվազն 300 հիմնադիր անդամ, թե՞ ոչ։

Ministry of Justice registered parties that did not have 300 members during the founding congress
In December 2020, amendments were made to the RA Law on Parties. Among other things, there were changes in the process of state registration of new parties. If at the founding congress 100 founding members had to vote for the creation of the party before, now that number should be 300. This means that the party must have at least 300 founding members at the time of its creation.
The law entered into force on January 20, 2021, which means that all parties holding a founding congress after January 20 must have at least 300 founding members who voted in favor of party registration at the congress. The Law on Parties also defines that for the purpose of state registration, a party must submit to the state-authorized body the names, surnames, copies of passports, signatures of the founders who voted in favor of the decision to form a party (Article 9).
Infocom was present at most of the founding congresses held by the parties after April 22 to find out whether all the parties had 300 founding members; and if that number was not provided, did the Ministry of Justice register those parties or not?
Parties registered in 2021, which were not voted by 300 founding members
Infocom was present at the founding congress of the "United Homeland" ("Miasnakan Hayrenik") party. The number of founding members did not exceed 80. However, the party received state registration on May 25. The chairman of "United Homeland" is Mher Terteryan.
At the founding congress of the "Shant" alliance there were not 300 seats in the hall, not all the seats were occupied, therefore, 300 founding members could not be secured. The party received state registration on May 24, the chairman is Shahen Harutyunyan.
Infocom was not present at the founding congress of the state-registered "Nation-Army-Homeland" party, but the published videos show that 300 people are not present in the hall, meaning that 300 founding members did not vote for the formation of the party at the founding congress, as required by law. The chairman of the party is Ruben Gevorgyan.
The "Fair Armenia" ("Ardar Hayastan") party held a founding congress two months ago, but the Ministry of Justice returned the application. From the videos available on the Internet, we cannot say for sure whether there were 300 members at the founding congress or not.
After the return of the application, the new founding congress of "Fair Armenia" took place. During this congress, in which we were present, the maximum number of seats in the hall was 250, not all the seats were occupied at the beginning of the congress, that is, 300 founding members could not be secured, which is evident in the video distributed by the party. On May 21, the "Fair Armenia" party received state registration. The chairman of the party is Norayr Norikyan.
Parties voted by at least 300 founding members
The number of seats in the hall at the founding congress of the "Sovereign Armenia" party was more than 300, almost all the seats were occupied, there were standing founding members. Consequently, "Sovereign Armenia" was able to secure at least 300 founding members, which is evident in the video shared by the party. The party received state registration on May 20. The chairman is Davit Sanasaryan.
There were more than 300 founding members during the founding congress of the "Zartonq" National Christian Party, which can be seen in other videos as well. There were more than 300 seats in the hall, and there were also standing founding members. The party received state registration on May 19. The chairman of the party is Ara Zohrabyan.
Parties whose number of founding members was not registered by Infocom
By April 29, the Ministry of Justice returned the application for state registration of "The Voice" party. Infocom was present at the second founding congress of the party․ At that time, the founding members reaffirmed the decisions made at the founding congress by secret voting, but since not all the founding members voted at the same time and there are no videos from the first congress, we cannot say how many founding members the party has. "The Voice" received state registration on May 25.
Infocom was not present at the founding congresses of the state-registered "Rise"("Verelk"), "Stability" ("Kayunutyun"), "Nation-Army-Homeland", "Rule of Law", "Pan-Armenian National Statehood",  Pan-Armenian "National-Democratic Pole", "Liberal" parties.
There are no photos or videos from the founding congresses of the Pan-Armenian "National-Democratic Pole", "Liberal" and "Pan-Armenian National Statehood" parties on the Internet. From the photos of the founding congresses of the "Rise" and "Stability" parties and from the video of the founding congress of the "Rule of Law" party, it is impossible to understand whether the number of founding members has reached 300 or not.
Infocom tried to attend the founding congresses of these 4 parties, but they were either postponed or did not take place.
Parties registered in 2021, whose founding congress took place before the amendments to the law
The founding congresses of "Justice and Homeland", "Christian-Democratic", "Alliance for Defenders of Republic Democracy" and "My Armenia" parties, which were registered this year, took place either in 2020 or until January 20, 2021, that is before the amendments to the Law on Parties entered into force.
Summing up, let us mention that 12 parties that held a founding congress after the amendments to the Law on Parties were registered, have received state registration. Infocom was present at the founding congresses of 5 of these parties, noting that only in 2 cases was the number of founding members at least 300, and "Fair Armenia", "United Homeland" and "Shant" alliance did not provide that number. In the case of the "Nation-Army-Homeland" party, it is also seen from the shared video that the number of founding members has not reached 300.
That is, after the amendments to the Law on Parties, the Ministry of Justice gave state registration to at least 4 parties, which held their founding congresses in violation of the law, without providing 300 founding members. Of those four parties, "Fair Armenia" and "United Homeland" will participate in the upcoming parliamentary elections, and "Shant" alliance and "Nation-Army-Homeland" are not on the list of parties participating in the elections. Among the newly created parties, the pan-Armenian "National-Democratic Pole", "Rise", "Liberal", "Sovereign Armenia", "Zartonq" Christian, and "Pan-Armenian National Statehood" parties will also take part in the elections.
We also sent a request to the Ministry of Justice to find out whether it has information on the number of founding members of the parties that held a founding congress after the amendments to the law, and what mechanisms it uses to check whether 300 founding members voted for the parties.
The Ministry told us that according to Article 9, Part 4, Clause 6 of the RA Law on Parties, for the purpose of state registration, the party submits to the State Register Agency of Legal Entities the names and surnames of the founders who voted for the decision to form a party, copies of passports, signatures.
”According to Article 5 of the Law on State Registration of Legal Entities, Separate Subdivisions of Legal Entities, Institutions, and Individual Entrepreneurs:
1. The information submitted by the person applying for state registration shall be considered credible by the Agency, except for the cases provided for in part 3 of this Article.
2. The Agency, except for the cases provided by this Law, does not check the accuracy of the information submitted to the Agency, is not responsible for any possible damage caused by it. The limitation of liability provided for in this part does not apply to cases where the agency employee knew or was obviously obliged to know that the documents were forged.
3. The information provided by the persons to the agency may be considered unreliable if there is evidence to that effect or information provided by other people.
4. The applicant holds responsibility for the provision of incorrect information in the manner prescribed by the legislation of the Republic of Armenia, as well as for the damage caused by the consequent incorrect information provided by him/her, ” the response of the Ministry of Justice states.
From the answer of the Ministry of Justice, we can assume that the ministry is based on the data provided by the founding members of the parties, and does not have any mechanisms by which it will be possible to check whether at least 300 founding members voted in favor of the decision to form a party at the founding congress or not.