«Պատերազմի 3-րդ, 4-րդ օրն արդեն անհրաժեշտ էր ճանաչել Արցախի անկախությունը, բայց կապիտուլյանտն իր մեջ ուժ կամ խելամտություն չգտավ». Վանեցյանի հարցազրույցը Սոլովյովին |tert.am|
13:35 - 09 հունիսի, 2021
tert.am: ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, հունիսի 20-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Պատիվ ունեմ» դաշինքի թիվ 1 համարը հանդիսացող Արթուր Վանեցյանն այսօր Соловьёв LIVE հաղորդաշարի շրջանակում հարցազրույց է տվել Վլադիմիր Սոլովյովին, որում անդրադարձել է Արցախյան խնդրին, Հայաստանում տիրող ներքաղաքական իրավիճակին, հայ-ռուսական հարաբերություններին ու մասնավորապես ՌԴ-ի մասնացությանն Արցախյան վերջին պատերազմում:
Սոլովյովը, դիմելով Վանեցյանին, նշել է՝ ինքը շատ պահանջներ է լսել Ռուսաստանի հասցեին, այդ թվում նաև իր հայ ընկերներից, թե ինչու Ռուսաստանը զորքեր չի մտցնում, թե ինչու չի գործում ՀԱՊԿ-ի պայմանագիրը:
«Բայց ինչպե՞ս: Չէ՞ որ դուք չեք ճանաչել Ղարաբաղը, դուք չեք ասել, որ Ղարաբաղը Հայաստանի մաս է: Այն պայմանագրի հովանու տակ չէ: Ի՞նչ եք դուք պահանջում ՌԴ-ից, երբ ՀՀ-ի իշխանություններն իրենց մեջ ուժ չգտան ասելու, թե ինչ կարգավիճակ ունի Արցախը, ինչ կարգավիճակ ունի Լեռնային Ղարաբաղը»,- հարցրել է Սոլովյովը, ինչին ի պատասխան՝ Վանեցյանը նշել է, որ ՀՀ ներկայիս իշխանությունները սխալ են վարվել, և որ Արցախը պետք է ճանաչվեր պատերազմի 3-րդ, 4-րդ օրը:
Ի պատասխան այս պնդմանը՝ Սոլովյովը նշել է. բայց չէ՞ որ Ռուսաստանն իրապես փրկել է Ղարաբաղը: Եթե չլինեն ռուս խաղաղապահները, ապա հայտնի չէր լինի, թե որտեղ կլինեին ադրբեջանցի զինվորականները, Վանեցյանը նշել է. «Ռուսաստանն իրապես փրկել է Ղարաբաղը, Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցել է, բայց պետք է հասկանալ, թե ինչու այսպես ստացվեց: 3 տարի շարունակ Հայաստանի նոր իշխանություններն անընդհատ փչացրել են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Հիշեք կապիտուլյանտի, նրա պոպուլիստական թիմի բոլոր հայտարարությունները, և կհասկանաք, թե ինչ է եղել: Ես առհասարակ մտածում էի՝ ՌԴ-ն կարող էլ լրիվ այլ կերպ վարվել: ՌԴ-ն հստակորեն օգնել է, Ռուսաստանը շարունակում է օգնել: Այսօր Ղարաբաղում, Արցախում մարդիկ են ապրում, և այդ մարդիկ ապրում են ռուս խաղաղապահների հովանու ներքո: Պետք չէ այդ մասին մոռանալ»:

Arthur Vanetsyan thinks on the 3rd and 4th day of the war, it was necessary to recognize the independence of Artsakh: an interview with Vladimir Solovyov |tert.am|
13:35 - 09 June, 2021
Former director of the National Security Service (NSS) and the PM candidate of the "I Have Honor" ("Pativ Unem") party Arthur Vanetsyan gave a live interview to Vladimir Solovyov, a Russian journalist and TV anchor. He talked about Armenia’s internal political situation, the Armenian-Russian relations, and, in particular, Russia's participation in the recent Artsakh war.
Addressing Vanetsyan, Solovyov said that he had heard many demands from Russia, including from his Armenian friends, as to why Russia was not sending troops and why the CSTO agreement was not working.
"But how? You did not recognize Karabakh, you did not say that Karabakh is part of Armenia. It is not under the auspices of the contract. What do you demand from Russia when the Armenian authorities did not find the strength to say what status Artsakh has, what status Nagorno Karabakh has?" Solovyov asked, to which Vanetsyan replied that the current authorities of Armenia did something wrong and that Artsakh should have been recognized on the 3rd or 4th day of the war.
In response to this statement, Solovyov noted:
"But didn't Russia really save Karabakh? If it weren't for the Russian peacekeepers, it would not be known where the Azerbaijani military would be."
"Russia really saved Karabakh, Russia took an active part, but we need to understand why this happened. For three years, the new Armenian authorities have constantly damaged relations with Russia. Remember all the statements of the capitulator (referring to Nikol Pashinyan, whom the opposition calls this way), his populist team, you will understand what happened. I generally thought that Russia could do something completely different. Russia has clearly helped, Russia continues to help. Today people live in Karabakh and Artsakh, those people live under the auspices of Russian peacekeepers. We should not forget about that, " Vanetsyan said.