Անկլավը պետք է փոխանակվի անկլավի հետ. Փաշինյան
civilnet.am Ադրբեջանի տիրապետության տակ Արծվաշենի անկլավ ունենք։ Մեր տրամաբանությունն այն է, որ անկլավը պետք է փոխանակվի անկլավի հետ։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 11-ին, Բերդում քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նոյեմբերի 9-ի իրադարձությունների ժամանակ, երբ պետք է ստորագրվեր հրադադարի հայտարարությունը, իրոք այնտեղ անկլավների հետ կապվախ թեմա եղել է։ Մենք շատ հստակ դիրքորոշում ենք հայտնել և այդ կետն ընդհանրապես հանվել է»,- ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ անկլավների հարցը բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է դեռևս 1999-ին։ Ըստ նրա՝ անկլավների թեման միշտ եղել է բանակցությունների օրակարգում և Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ առաջ է քաշել այն։
«Հիմա որն է մեր պատկերացումը, ինչ պետք է անենք։ Մենք կարծում ենք, որ կան անկլավների ընդհանուր տրամաբանություն և անկլավների հետ կապված հարցերի միջազգային իրավունքով և պրակտիկայով սահմանված լուծման ձևեր, որ այն իրավիճակը, որն արձանագրված է, այդ իրավիճակը թողում են։ Ինչու, որովհետև մենք էլ անկլավ ունենք, մենք էլ Արծվաշեն ունենք Ադրբեջանի տիրապետության տակ։ Մեր տրամաբանությունն այն է, որ այդ անկլավը պետք է փոխանակվի անկլավի հետ և այն, ինչը իրենց հսկողության տակ է, մնա իրենց հսկողության տակ, այն, ինչը մեր հսկողության տակ է, մնա մեր հսկողության տակ»,- հայտարարել է Փաշինյանը։

Pashinyan on “enclave for enclave” exchange between Armenia and Azerbaijan
During a campaign event in Armenia’s northern town of Berd on June 11, acting Prime Minister Nikol Pashinyan referred to speculation that Armenia and Azerbaijan could return to Soviet-era borders in the future and exchange enclaves.
“The Artsvashen enclave (is ours) but is under the rule of Azerbaijan. Our logic is that the (formerly Armenian) enclave should be exchanged for (formerly Azerbaijani) enclaves,” Pashinyan stated.
Pashinyan mentioned that during the negotiation stage in the run-up to the November 9 ceasefire agreement, which ended the 2020 Karabakh war, there was concern over the topic of the enclaves.
According to the acting prime minister, the topic of enclaves has always been on the agenda of Armenia-Azerbaijan talks since 1999, and Azerbaijan has brought up the issue from time to time.
Pashinyan suggested that if Azerbaijani enclaves were to be given, they would have to be exchanged for Artsvashen, the formerly Armenian SSR-controlled enclave.