Փաշինյանը Գորիսում ներկայացրեց սահմանային անվտանգությանն ուղղված անելիքները |armenpress.am|
armenpress.am: Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Գորիսում բնակիչների հետ հանդիպմանը շնորհակալություն հայտնեց արցախցիներին ցուցաբերած աջակցության համար: Նա նշեց, որ ամեն քաղաքացի, հյուրանոցի կամ հյուրատների սեփականատերեր իրենց դռներն են բացել պատերազմի հետևանքով տեղահանված արցախցիների համար, հերոսաբար կանգնած են եղել Գորիսի բժիշկներն ու շտապ օգնության ծառայության վարորդները:
« Իմացեք սիրելի ժողովուրդ, մենք դժվարին պահերին ձեզ մենակ չենք թողնի: Մենք պարտք ունենք ձեզ վերադարձնելու, մեր խոնարհումն ունենք ձեզ մատուցելու, մենք տուրք ունենք ձեզ տալու: Շնորհակալ եմ, որ հզոր եք ու հաղթական»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Դիմելով Գորիսի գործարարներին՝ Նիկոլ փաշինյանը նշեց, որ գիտեն նրանց ծառայությունների, զոհողությունների և նվիրատվությունների մասին: Նա ընդգծեց, որ դժվար պահին նրանց մենակ չեն թողնի, և որ յուրաքանչյուրի ծառայությունն ու վաստակը նկատված է, և դա արժանի է պետական ամենաբարձր մակարդակով գնահատանքի:
«Այսօր միասնության ավտոերթ ենք կազմակերպել Երևանից դեպի Սյունիքի մարզ: Եվ դա արել ենք երկու նպատակով: Առաջին հերթին ցույց տալ, որ թույլ չենք տա, որ որևէ մեկը Սյունիքը հակադրի մնացած Հայաստանին կամ հակառակը, ցույց տալ, որ Հայաստանը միասնական է, ցույց տալ, որ միասնականությունն է մեր բոլոր խնդիրների լուծման ճանապարհը: Չկա առանձին վերցրած շիրակցի, տավուշցի, լոռեցի… Մեր երակներում միևնույն արյունն է հոսում: Մենք մի օջախ ենք, մի ընտանիք, թույլ չենք տա, որ մեզ միմյանց դեմ հանեն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով մարզի խնդիրներին՝ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնացրեց արոտավայրերի սակավությունը: Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ նա նշեց, որ ՀՀ-ում կա 1 մլն հա արոտավայր, որից օգտագործվում է ուղիղ կեսը: Այսինքն՝ երկրում առկա է 500 հազար հա արոտավայր, որը չի օգտագործվում: Եվ այսօր խնդիր կա ճիշտ կառավարել եղած ռեսուրսները: Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ չօգտագործման պատճառներից է արոտավայրեր տանող ճանապարհների բացակայությունը:
Կառավարությունը, ուշադրության կենտրոնում պահելով խնդիրը, առաջիկայում նախատեսում է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել այդ ուղղությամբ: Ապագայի ծրագրերից զատ, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ հրատապ անելիքների անհրաժեշտություն են տեսնում: Սյունիքի մարզի այն ֆերմերային տնտեսությունները, որոնք ունեն խնդիր արոտավայրերի ու խոտհարքների կորստի հետ կապված, կստանան աջակցության ծրագրեր: Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց նաև սահմանային անվտանգությունից:
«Մեր դիրքորշումն աներկբա է, և այն պաշտպանում են մեր մյուս գործընկերները ևս: Ադրբեջանի զորքերը պետք է դուրս գան մեր սահմաններից: Այլ կարծիք լինել չի կարող: Մենք սերտորեն աշխատում ենք ՌԴ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահող երկրների հետ: Ռուսաստանյան սահմանապահները կտեղակայվեն սահմանի երկայնքով մոտ մեկ տասնյակ սահմանային կետերում, որից հետո կլինի զինված ուժերի ետքաշում մշտական տեղակայման վայրեր:
Այնուհետև նախատեսված է միջազգային հովանու ներքո սահմանի դեմարկացիա, դելիմիտացիա Սոթք-Խոզնավար հատվածում: Գորիս-Մեղրի հատվածի սահմանային պահպանության խնդիրների առնչությամբ էլ ասեմ, որ Կառավարությունը 2,5 մլրդ դրամ է հատկացրել, որպեսզի սահմանապահ ուղեկալներ կառուցվեն և սահմանայաին պահպանությունը լինի բարձր մակարդակով:  Առաջիկայում այս սահմանային հատվածը կլինի լիարժեք վիճակում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan presented the tasks aimed at border security in Goris
During a meeting with the residents of Goris, the PM candidate of the "Civil Contract" party Nikol Pashinyan thanked them for supporting the people of Artsakh․ He noted that every citizen, every owner of a hotel or guest house, opened its doors to the people displaced because of Artsakh after the war, the doctors of Goris, and the drivers of the ambulance service stoop up for them heroically.
"Dear people, know that we will not leave you alone in difficult times. We owe it to you. Thank you for being strong and victorious, " said Pashinyan.
Addressing the businessmen of Goris, Nikol Pashinyan mentioned that they are aware of their services, sacrifices, and donations. He stressed that they will not be left alone at a difficult time and that everyone's service and merit are observed, that it deserves the highest state assessment.
Talking about the problems of the region, Nikol singled out the lack of pastures. Presenting statistics, he mentioned that there are 1 million hectares of pastures in Armenia, and only half of them are used. In other words, there are 500.000 hectares of pasture in the country, which are not used, and today there is a problem of managing the available resources properly. Nikol Pashinyan noted that one of the reasons for not using it is the lack of roads leading to pastures.
He said that keeping the issue under focus, the government plans to create favorable conditions in that direction in the near future. In addition to future plans,  Pashinyan also mentioned that the farms of the Syunik region, which have problems with the loss of pastures and hayfields, will receive support programs.
Pashinyan also spoke about border security.
"Our position is unequivocal, and it is supported by our other partners. Azerbaijani troops must leave our borders. There can be no other opinion. We work closely with Russia and the other OSCE Minsk Group Co-Chairing countries. The Russian border guards will be deployed at about a dozen border checkpoints along the border, after which there will be permanent withdrawal of armed forces. Then, demarcation and delimitation of the border in the Sotk-Khoznavar section under international auspices are planned. Regarding the border protection issues in the Goris-Meghri section, I would like to say that the government has allocated 2.5 billion AMD to build border checkpoints so that border protection is at a high level. In the near future, this border area will be in full condition," Pashinyan said.