Ցավոք մեր տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված․ Նիկոլ Փաշինյան
Ցավոք մեր տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված։ Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը և առավելապաշտական նկրտումներ նորանոր սպառնալիքներ են ստեղծում մեր տարածաշրջանի, Հայաստանի և Արցախի համար։ Այս համատեքստում նախ ուզում եմ ընդգծել այն առանցքային դերը, որ կատարում է Ռուսաստանի Դաշնությունը  մեր տարածաշրջանում կայունություն ու անվտանգությունը ապահովելու գործում։ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի միացյալ խմբավորումը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը անկյունաքարային նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ շարունակում է կարծել, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի խափանել նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռկաողմ հայտարարությունների իրագործումը, մասնավորապես տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացման և Հայատսանի ապաշրջափակման մասով։ Ինչպես և նախկինում, Հայաստանը շատ կարևոր և առաջնային է համարում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը և հայկական կողմը  պատրաստ է շարունակել աշխատանքը այս ուղղությամբ։ Եվ կոնկրետ արդյունքների հասնելու ակնկալիքով։
«Ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը օր առաջ կկատարի գերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու իր ստանձնած գրավոր պարտավորությունը։ Սույն թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Սոթք-Խազնավար հատվածում ՀՀ սահմանի խախտումը անընդունելի է։ Վերահաստատում ենք Սոթք-Խոզնավար հատվածում երկու կողմերի ստորաբաժանումների հայ-ադրբեջանական սահմանագծից հայելային հետքաշման, ռուս սահմանապահների և/կամ միջազգային դիտորդների տեղակայման ճանապարհով ճգնաժամի լուծման մեր առաջարկը, ինչը կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման ուղղությամբ։ Վերահաստատում ենք նաև խաղաղ բանակցությունները վերսկսկելու նախկինում մեր արտահայտած պատրաստակամությունը»,- հավելեց վարչապետի պաշտոնակատրը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը և կայունությունը այլընտրանք չունի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հանձնառու է իրացնել Հայաստանի, Արցախի և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու, ՀՀ ժողովրդից ստացած մանդատը։

Unfortunately, the military-political situation in our region continues to be tense. Nikol Pashinyan
11:32 - 22 July, 2021
Unfortunately, the military-political situation in our region continues to be tense. Azerbaijan's provocations and ambitions create new threats for our region, Armenia and Artsakh. In this context, first of all, I want to emphasize the key role, that Russia plays to ensure stability and security in our region. The joint grouping of the Armed Forces of the Republic of Armenia and Russia and the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh are of fundamental importance in ensuring peace and stability in the region. Acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at the government session today.
Pashinyan stressed that he continues to think that Azerbaijan wants to disrupt the implementation of the trilateral agreements from November 9 and January 11, in particular, regarding the opening of communications in the region. As before, Armenia considers the opening of regional communications very important and a priority, and the Armenian side is ready to continue working in this direction.
"We expect that Azerbaijan will fulfill its obligation to return POWs, hostages and other detainees as soon as possible. Since May 12 of this year Azerbaijan's violation of the Armenian border in the Sotk-Khoznavar section is unacceptable. We reaffirm our proposal to withdraw the units of both sides from the Armenian-Azerbaijani border at the Sotk-Khoznavar section, to resolve the crisis by deploying Russian border guards and/or international observers, which can create the necessary conditions for the delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border. We also reaffirm our earlier expressed readiness to resume peace talks," the Acting Prime Minister added.
Pashinyan stressed that peace and stability in the region have no alternative, and the Armenian government is committed to fulfilling the mandate received from the people of Armenia to open an era of peaceful development for Armenia, Artsakh and the region in general.