ՌԴ քաղաքացին Բաքվում 10 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց՝ «ահաբեկչության, վարձկանության ու սահմանն ապօրինի խախտելու» համար |azatutyun.am|
13:36 - 22 հուլիսի, 2021
azatutyun.am: Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Ռուսաստանի քաղաքացի Էդուարդ Դուբակովին՝ ահաբեկչության ու վարձկանության, ինչպես նաև Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեղադրանքներով։
Ըստ Ադրբեջանի դատախազության, Դուբակովը հավաքագրվել է որպես վարձկան և մասնակցել անցած տարվա պատերազմին՝ Ադրբեջանի բանակի դեմ։ Մեղադրող կողմը պնդում է, թե նա այս տարվա հունվարին Թուրքիայից ժամանել է Բաքու՝ սադրանքներ գործելու համար, ինչից հետո էլ ձերբակալվել է։
Դուբակովը, սակայն, մեղադրանքը չի ընդունում, հայտարարում է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայություններն են իրեն հավաքագրել՝ դեռ 2018 թվականին, և որ ինքը պատերազմական գոտում է հայտնվել Ադրբեջանի իշխանությունների հանձնարարությամբ։

Russian citizen was sentenced to 10 years in prison in Baku for "terrorism, participation in a criminal union and illegal crossing of the border"
13:36 - 22 July, 2021
The Baku Court on Grave Crimes has sentenced Russian citizen Eduard Dubakov to 10 years in prison on charges of terrorism, participation in a criminal union, as well as illegal crossing of the state border of Azerbaijan.
According to the Azerbaijani Prosecutor's office, Dubakov was recruited as a mercenary and participated in last year's war against the Azerbaijani army.
The prosecution claims, that in order to commit a provocation, he came from Turkey to Baku, where he was detained. However, Dubakov doesn’t admit the charges and claims that he was recruited by the Azerbaijani special services back in 2018, and that he was in the war zone on behalf of the Azerbaijani authorities.