Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Կողմերը հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանին վերաբերող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին, մասնավորապես, գերիների վերադարձի խնդրին և տարածաշրջանային ճանապարհների վերագործարկմանը:
Քննարկվել են նաև տնտեսության և պաշտպանության ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընթացիկ և հեռանկարային հարցերը:
Տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է խաղաղության և կայունության պահպանության առումով ՌԴ առանցքային դերակատարումը: Կողմերը շեշտել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության կարևորությունը:

18:41 - 22 July, 2021
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan held a telephone conversation with President of the Russia Vladimir Putin.
The parties discussed in detail a wide range of issues related to the region and of mutual interest. The parties touched upon the implementation of the agreements reached within the framework of the trilateral statements from November 9, 2020 and January 11, 2021, in particular, the issue of the return of POWs.
Issues of bilateral cooperation in the fields of economy and defense were also discussed.
In the context of the situation in the region, Nikol Pashinyan stressed the key role of Russia in maintaining peace and stability. The sides stressed the importance of the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.