Հայաստանից դեռ պատասխան չենք ստացել խաղաղության պայմանագրի և սահմանազատման առաջարկների վերաբերյալ․ Բայրամով |civilnet.am|
16:16 - 26 հուլիսի, 2021
civilnet.am: Բաքուն Հայաստանից դեռ պատասխան չի ստացել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման և սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի առաջարկությունների վերաբերյալ։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 26-ին, Սերբիայի արտգործնախարարի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Ադրբեջանը հանդես է եկել որոշ առաջարկներով։ Դա նաև սահմանազատման շուրջ քննարկումներ սկսելու միջոցով Հայաստանի հետ սահմանային բաց հարցի լուծումն է։ Բացի այդ, այդ առաջարկը, որը բազմիցս հնչեցրել Է Ադրբեջանի նախագահը, Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու Բաքվի պատրաստակամությունն է։ Ցավոք, մենք Հայաստանից դեռ արձագանք չենք ստացել մեր առաջարկների վերաբերյալ»,- ասել է Բայրամովը։
Նրա խոսքով՝ Երևանի նման դիրքորոշումը «վնասում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու առաջընթացին, ինչպես նաև Հայաստանին»․ «Կա մի պարզ բանաձև՝ դա միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի պահպանումն է։ Ադրբեջանը հենց նման դիրքորոշում ունի”,- նշել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։

We haven’t yet received a response from Armenia regarding the peace treaty and proposals for demarcation. Bayramov
16:16 - 26 July, 2021
Baku hasn’t yet received a response from Armenia regarding the peace treaty and proposals for demarcation. This was stated by Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov at a joint briefing with the Serbian Foreign Minister on July 26.
“Azerbaijan has made some proposals. This is also the solution of the open border issue with Armenia by starting discussions on the demarcation of the border. The proposal, that has been repeatedly voiced by the President of Azerbaijan, is Baku's readiness to sign a peace treaty with Armenia. Unfortunately, we haven’t yet received a response from Armenia to our proposals,” - said Bayramov.