Պետդեպն ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է արել COVID-19-ի պատճառով վերանայել Հայաստան այցելելը, ինչպես նաև չուղևորվել Արցախ՝ պայմանավորված է զինված հակամարտությամբ |tert.am|
12:02 - 27 հուլիսի, 2021
tert.am: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը երկրի քաղաքացիներին կոչ է անում COVID-19-ի պատճառով վերանայել Հայաստան այցելելը։ Այս մասին նշված է hուլիսի 26-ին ամերիկյան դիվանագիտական գերատեսչության հրապարակած հաղորդագրության մեջ։
Դրա համաձայն՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնները COVID-19-ի պատճառով Հայաստանի համար ճանապարհորդների առողջության 3-րդ մակարդակի ծանուցում են հրապարակել, ինչը վկայում է երկրում COVID-19 բարձր մակարդակը:
Բացի այդ, Պետդեպարտամենտը հաղորդագրության մեջ իր քաղաքացիներին կոչ է անում չուղևորվել Լեռնային Ղարաբաղ, ինչը պայմանավորված է զինված հակամարտությամբ:
«ԱՄՆ կառավարությունն ի վիճակի չէ արտակարգ ծառայություններ մատուցել Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին, քանի որ ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցները սահմանափակված են այնտեղ ճանապարհորդելու հարցում», - նշված է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրությունում։

The State Department urged US citizens to reconsider travel to Armenia due to COVID-19 and also not to travel to Artsakh due to armed conflict
12:02 - 27 July, 2021
The US State Department calls on the US citizens to reconsider travel to Armenia due to COVID-19. This was stated in the message of the US State department published on July 26.
According to it, The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) has issued a Level 3 Travel Health Notice for Armenia due to COVID-19, indicating a high level of COVID-19 in the country.
The State Department also urges its citizens not to travel to the Nagorno-Karabakh region due to armed conflict.
“The U.S. government is unable to provide emergency services to U.S. citizens in Nagorno-Karabakh as U.S. government employees are restricted from traveling there,” - the message of the State Department reads.