Ձգձգվող հակամարտությունները տարածաշրջանում շարունակում են հիմնարար խնդիր լինել և նոր ջանքեր են պահանջում. Շառլ Միշելը հայտնել է ԵՄ պատրաստակամությունն՝ աջակցելու ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը |tert.am|
11:10 - 01 դեկտեմբերի, 2021
tert.am: ԵՄ-ն պատրաստ է իր դերակատարությունն ունենալ հակամարտությունների կարգավորման և կանխման հարցում: Դա ներառում է վստահության ամրապնդումն ու աջակցումը համապարփակ ու կայուն կարգավորմանն, այդ թվում՝ հետհակամարտային վերականգնմանն ուղղված միջոցառումների հարցում: Այս մասին հայտնել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը՝ ելույթ ունենալով «Արևելյան գործընկերության» քաղաքացիական հասարակության համաժողովում:
«Միայն քաղաքական երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարող է բերել կայուն կարգավորման: Ձգձգվող հակամարտությունները տարածաշրջանում շարունակում են հիմնարար խնդիր լինել: Դրանք նոր ջանքեր են պահանջում՝ միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան:

Prolonged conflicts in the region remain a fundamental challenge. Charles Michel expressed the EU's readiness to contribute to the settlement of the  Nagorno- Karabakh conflict
11:10 - 01 December, 2021
Prolonged conflicts in the region remain a fundamental challenge. Charles Michel expressed the EU's readiness to contribute to the settlement of the Nagorno- Karabakh conflict
The EU stands ready to play its role to help prevent and resolve conflict. This includes building confidence and contributing to lasting and comprehensive settlements - including support for post-conflict rehabilitation measures, the President of the European Council Charles Michel said this at the Eastern Partnership Civil Society Assembly.
"The relations between Armenia and Azerbaijan show the fragility of the situation. I am totally convinced that only political dialogue can lead to a sustainable settlement. It will also require civil society in Armenia and Azerbaijan to come together, to build bridges and to help in reconciliation efforts," Michel said.