Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են բազմակողմ ձևաչափերում երկու երկրների փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ԵՄ և ԵԱՀԿ շրջանակներում
09:55 - 03 դեկտեմբերի, 2021
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Շվեդիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի ԱԳ նախարար Միխայել Լինհարտի հետ։
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է իր գործընկերոջը պատասխանատու առաքելությունն ստանձնելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել ապագայում երկու բարեկամ երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հետագա ամրաապնդման և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման առնչությամբ։
Առևտրատնտեսական կապերը զարգացելու համատեքստում ընդգծվել է Հայ-ավստրիական առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը։ Կարևորվել է նաև երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացումը։
ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև Ավստրիական զարգացման գործակալության գործունեությանը Հայաստանում։ Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ավստրիայի կառավարությանը՝ Հայաստանի կայուն զարգացման ջանքերին աջակցելու համար։
Հայաստանի և Ավստրիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են բազմակողմ ձևաչափերում երկու երկրների փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ ԵՄ և ԵԱՀԿ շրջանակներում։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը Միխայել Լինհարտին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Հայկական կողմը գոհունակություն է հայտնել ավստրիական կողմի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման վերաբերյալ դիրքորոշման առնչությամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության, միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտության հարցերին։

Meeting of the Foreign Minister of Armenia with the Foreign Minister of Austria
On December 2, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Sweden to participate in the OSCE Ministerial conference, held a meeting with Foreign Minister of Austria Michael Linhart.
Minister Mirzoyan congratulated his counterpart on the occasion of assuming the responsible position and expressed conviction in further strengthening of the political dialogue between the two friendly countries and expansion of mutually beneficial cooperation.
In the context of developing the trade and economic ties, the working of the Armenian-Austrian Intergovernmental Commission on trade-economic and scientific-technological cooperation was highlighted. The activation of contacts between the business circles of the two countries was emphasized.
The two Foreign Ministers also touched upon the activities of the Austrian Development Agency in Armenia. Minister Mirzoyan expressed gratitude to the Austrian Government for supporting Armenia's efforts in sustainable development.
The Foreign Ministers of Armenia and Austria discussed the collaboration of the two countries in multilateral formats, including within the EU and the OSCE.
During the meeting, Ararat Mirzoyan briefed Michael Linhart on the situation resulting from the recent aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia.
The Armenian side highly appreciated the position of the Austrian side on the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The sides discussed the humanitarian issues requiring urgent solution, issues of protection of Artsakh's cultural and religious heritage in the territories fallen under the control of Azerbaijan, and unimpeded access of international organizations to Artsakh.