Հայ խաղաղապահների խնդիրը Ղազախստանում ռազմավարական նշանակության օբյեկտների պահպանությունն է լինելու. ԱԳՆ |armenpress.am|
12:05 - 07 հունվարի, 2022
armenpress.am: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը մանրամասնել է, թե ինչ առաքելություն են իրականացնելու ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստան մեկնող հայ զինծառայողները:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանն անդրադարձել է նաև հարցին, թե արդյոք ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում է Ղազախստանից տարհանել ՀՀ քաղաքացիներին:
Վահան Հունանյանը հայտնել է նաև, որ Ղազախստանում ծավալվող իրադարձությունների հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների շրջանում տուժածներ չկան.
Արդյո՞ք ՀՀ կառավարությունը պատրաստվում է Ղազախստանից տարհանել ՀՀ քաղաքացիներին
Պատասխան - Այս պահի դրությամբ նման մտադրություն չկա։
Ինչպիսի առաքելություն են իրականացնելու ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում Ղազախստան մեկնող ՀՀ զինծառայողները։

Armenian peacekeepers’ task in Kazakhstan to be protection of strategic facilities – Foreign Ministry |armenpress.am|
12:05 - 07 January, 2022
armenpress.am: The Ministry of Foreign Affairs of Armenia clarified what mission Armenian servicemen, involved in the CSTO peacekeeping forces, are going to carry out in Kazakhstan.
Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan gave a comment to ARMENPRESS about whether the Armenian government is going to evacuate the Armenian citizens from Kazakhstan during the current violent unrest. "There is no such plan at this moment," he said in response.
Mr Hunanyan informed that no Armenian citizen has been injured during the ongoing protests in Kazakhstan.
As for the mission of Armenian peacekeepers in Kazakhstan, the MFA spokesperson said: "The task of Armenian peacekeepers will be the protection of strategic facilities."