Բաքվի հայատյաց ու հայասպան քաղաքականությունն ունի հստակ ժամանակագրություն. Արցախի ՄԻՊ
32 տարի առաջ՝ 1990 թվականի հունվարի 13-19-ը, Բաքվում Ադրբեջանի իշխանությունների ակնհայտ թողտվությամբ և աջակցությամբ իրագործվել է հայ բնակչության համակարգված և զանգվածային կոտորած: Մեկ շաբաթ տևած վայրագությունների ընթացքում սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, ունեզրկվեցին և խոշտանգման ենթարկվեցին հարյուր հազարավոր հայեր:
Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը։
Բաքվի և այլ քաղաքների հայկական բնակչությունը ֆիզիկական գոյության ուղիղ սպառնալիքի տակ տեղահանվեցին և որպես փախստական ապաստան գտան Արցախում, Հայաստանում և աշխարհի այլ երկրներում՝ այդպես էլ միջազգային կարգավիճակ ու աջակցություն չստանալով։ Այդ տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությունը տարիների ընթացքում ենթարկվեց վանդալիզմի, պղծման, իսկ նրանց պատմական արժեքն ու նշանակությունը խեղաթյուրվեց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից՝ հարմարեցվելով իրենց քաղաքական նպատակահարմարություններին։
Հայասպանության իրագործումը, խրախուսումն ու հերոսացումը ադրբեջանական իշխանությունների և ցավոք արդեն նաև ադրբեջանական հանրության կողմից կրում է համակարգային և լայնածավալ բնույթ և ունի հստակ ժամանակագրություն․ 1905թ-ին և 1918թ-ին Բաքվում, 1988 թվականի փետրվարին Սումգայիթում, նոյեմբերին՝ Գանձակ-Կիրովաբադում, 1990-ական թվականներին՝ նորից Բաքվում, Մարաղայում իրագործված ջարդերը,  2004 թվականին Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովի հերոսացումը, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի, 2020 թվականի ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի ընթացքում քաղաքացիական անձանց սպանությունները և հայ զինվորականների խոշտանգումները հայատյացության համակարգային քաղաքականության և դրա հետևանքների անհերքելի ապացույցներ են։
Իշխանությունների կողմից հասարակությանը տարիներ շարունակ թունավորելու հետևանքով հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, ատելությունն ու հայասպանությունը, հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմն ու հուշարձանների պղծումը Ադրբեջանում գործնականում դարձել են ոչ միայն պետական, այլև ազգային քաղաքականություն։ Սա փաստ է, որի դեմ միջոցներ ձեռնարկելու հրատապությունն այլևս ամրագրված է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ։
Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման կեղծ կարգախոսների ներքո ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են իրականացնել Արցախի հայության իրավունքների համատարած ու լայնածավալ խախտումներ՝ տարբեր մեթոդներով վախի և հուսահատության մթնոլորտ ձևավորվելով և խաթարելով բնականոն կյանքը Արցախում, մեկուսացնելով Արցախի ժողովրդին աշխարհից։
Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ իրագործված հանցագործությունները փաստագրող նյութերը շատ են, միայն թե անկողմանակալ ու համարձակ աչք է անհրաժեշտ այդ ամենը տեսնելու և դրանց պատշաճ գնահատական տալու համար։ Ցավոք, այդ հանցագործությունները միջազգային հանրության կողմից ցայսօր հստակ իրավական գնահատականի չեն արժանացել, և այդ անպատժելիությունն է պատճառներից հիմնականը, որ Ադրբեջանն իրեն թույլ է տալիս կոպտորեն ոտնահարել միջազգային իրավունքի նորմերը, ատելությամբ խոսել մի ողջ ժողովրդի մասին՝ մտավախություն չունենալով անգամ, որ դրա համար կարող է ենթարկվել պատասխանատվության։
Առաջնորդվելով մարդու իրավունքների համընդհանրության կարևորագույն սկզբունքով և հետամուտ լինելով այդ սկզբունքի անվերապահ հարգմանն ու արդարության վերականգնմանը՝ մենք շարունակելու ենք պահանջատեր լինել հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ոճրագործությունների դատապարտման ու նոր ոճրագործությունների կանխման հարցում։

Baku’s Anti-Armenian and Genocidal Policy Has a Clear Chronology. Human Rights Defender of Artsakh
32 years ago, on January 13-19, 1990 a systematic and mass massacre of the Armenian population was carried out in Baku with apparent permission and support of the Azerbaijani authorities. Hundreds of Armenians were killed, dispossessed and hundreds of thousands of Armenians tortured during the week-long atrocities.
The Human Rights Defender of Artsakh has issues the following statement.
“Armenian population of Baku and other cities were deported under the direct threat of physical existence, and found refuge in Artsakh, Armenia and other countries of the world without receiving international status and support. Over the years, Armenian cultural heritage in those areas was vandalized and desecrated, their historical value and significance were distorted by the Azerbaijani authorities being adapted to their political expediencies.
The realization, encouragement and glorification of the Armenian massacres by the Azerbaijani authorities and unfortunately by the Azerbaijani society is systematic, large-scale and has a clear chronology: in 1905 and 1918 – the massacres in Baku, February, 1988 – Sumgait and in November of the same year in Gandzak-Kirovabad, 1990s – again in Baku, Maragha, 2004 – the glorification of Ramil Safarov who axed Gurgen Margaryan, the killings of civilians and the torture of the Armenian military during April 2026 war, and Azerbaijani-Turkish aggression of 2020, are undeniable evidence of the systematic policy of Armenian massacres and its consequences.
Due to the poisoning of the society by the authorities for years, intolerance, hatred against and murder of Armenians, vandalism against Armenian cultural heritage and desecration of monuments in Azerbaijan have become not only a state but a national policy. This is a fact against which the urgency of taking measures is also enshrined in the decision of the UN International Court of Justice.
Under the false slogans of peace building in the region, Azerbaijani authorities continue to commit widespread violations of the rights of the Armenians of Artsakh creating an atmosphere of fear, despair, disrupting normal life in Artsakh, isolating the people of Artsakh from the world.
There is ample material documenting the crimes committed by Azerbaijan against the Armenians, it only takes an impartial and courageous eye to see it all and give a proper assessment. Unfortunately, these crimes have not received a clear legal assessment from the international community. This impunity is one of the focal reasons why Azerbaijan allows itself grossly violate the norms of international law, to speak with hatred about an entire nation without any fear it may be held accountable.
Guided by the most fundamental principle of the universality of human rights, pursuing the unconditional observance of this principle and restoration of justice, we will continue to demand the condemnation of the crimes against Armenians and the prevention of new crimes,” the statement reads.