Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մի մասի դուրսբերման լուրը չի համապատասխանում իրականությանը. Արցախի ԱԽ
13:08 - 10 մարտի, 2022
Սադրանքների հետագա զարգացումները կասեցնելու նպատակով Արցախի ԱԽ գրասենյակը համագործակցում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ․
«Վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի ակտիվ ագրեսիվ պահվածքը դրսևորվել է ԱՀ Պաշտպանության բանակի՝ տարբեր բնակավայրերին կից տեղակայված դիրքերի հրաձգային զինատեսակներով գնդակոծություններով։
Այդօրինակ զինված սադրանքներին արդեն ավելացել է նաև ականանետերի կիրառումը։
Շեշտում ենք, որ հրադադարի խախտման թշնամական գործողությունների թիրախ է ընտրված խաղաղ բնակչությունը՝ նպատակ ունենալով առաջացնել խուճապ։
Սադրանքների հետագա զարգացումները կասեցնելու նպատակով Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը համագործակցում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցներ՝ հակառակորդին ստիպելու հավատարիմ մնալ կրակի դադարեցման պայմանավորվածություններին։
Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում տարածվող տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը: Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների:
Հորդորում ենք բնակչությանը՝ զերծ մնալ խուճապային տրամադրություններից։ Իրավիճակը լիարժեք վերահսկվում է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից»։

Information about the withdrawal of part of the Russian peacekeeping contingent from Artsakh is incorrect. Security Council of Artsakh
13:08 - 10 March, 2022
In order to prevent further provocations, the Artsakh Security Council cooperates with the Russian peacekeeping contingent․
"In recent days, the active aggressive behavior of the enemy on the Artsakh-Azerbaijan line of contact has been manifested by shelling positions of the Artsakh Defense Army located near various settlements.
The use of mortars has already been added to such armed provocations.
We emphasize that the target of hostile actions is the civilian population in order to cause panic.
In order to prevent further provocations, the office of the Security Council cooperates with the Russian peacekeeping contingent. Urgent measures are being taken to force the enemy to remain faithful to the ceasefire agreements.
The information spread on Azerbaijani platforms, according to which the Russian peacekeeping contingent is withdrawing part of its forces from Artsakh to send to Ukraine, is incorrect. The peacekeeping contingent continues to carry out its mission in accordance with the provisions of the trilateral statement from November 9, 2020," Artsakh Security Council reports.