BBC-ի պնդումը՝ ՌԴ կողմից Հայաստանի տարածքով սիրիացի վարձկաններ տեղափոխելու մասին, հիմնավորված չէ
BBC-ն երեկ տեսանյութ էր հրապարակել այն մասին, որ Սիրիայից վարձկաններ են մեկնում Ռուսաստան՝ Ուկրաինայի դեմ պատերազմում կռվելու համար։
Տեսանյութում BBC-ի զրուցակից սիրիացին պատմում է, թե ինչպես են մարդկանց հավաքագրում ու տանում, սակայն կոնկրետ ոչինչ չի նշում այն երթուղու մասին, որով զինյալները Սիրիայից հասնում են Ռուսաստան։
BBC-ի տեսանյութում նշվում է, որ թուրքական մամուլում ռուս-ուկրաինական պատերազմի առաջին օրերին տեղեկություններ էին տարածվել, թե Սիրիայից վարձկաններ են ժամանել Հայաստան, այստեղից էլ մեկնել Ռուսաստան։ Որպես թուրքական մամուլի պնդումները հաստատող փաստ BBC-ին հայտնում է, որ գտել է ռուսական RA-85041 ինքնաթիռը, որը «ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից մի քանի օր անց սիրիական Լաթաքիայից թռել է Երևանի «Էրեբունի» օդանավակայան, այնուհետև՝ ռուսական Մոզդոկ»։ Բրիտանական լրատվամիջոցը նաև ներկայացնում է օդանավի հետագիծը։
BBC-ի նշած RA-85041 ինթնաթիռը, որը պատկանում է Ոուսաստանի ռազմաօդային ուժերին, ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից հետո իրոք ժամանել է Հայաստան, ապա մեկնել Ռուսաստան։
Տեղեկությունները՝ «Flightradar24»-ից
Ինքնաթիռների թռիչքներին հետևող «Flightradar24» հարթակում երևում է, որ փետրվարի 27-ին՝ 07։59-ին, RA-85041-ը մեկնել է Լաթաքիայից և 11։48-ին վայրէջք կատարել Հայաստանում։  Չնայած «Flightradar24»-ում նշված է, որ ինքնաքիթռը վայրէջք է կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում, սակայն քարտեզի վրա երևում է, որ վայրէջքը փաստացի կատարվել է «Էրեբունի» ռազմական օդանավակայանում։
Լուսանկարում կարմիրով նշված է «Զվարթնոցը», դեղինով՝ «Էրեբունին»
Իսկ flightaware.com կայքում նշված է, որ ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել հենց «Էրեբունիում»։
Այնուհետև ինքնաթիռը 15։53-ին Հայաստանից մեկնել է Ռուսաստան։
Լուսանկարում Հայաստանից Ռուսաստան թռիչքն է
Նույն օրը ինքնաթիռը վերադարձել է Լաթաքիա, սակայն ոչ Հայաստանի օդային տարածքով։ Փետրվարի 28-ին՝ 13։00-ին, այն կրկին Լաթաքիայից թռել է Հայաստան և «Էրեբունիում» վայրէջք կատարել 16։20-ին։
Նույն օրը ինքնաթիռը Հայաստանից մեկնել է ռուսական «Պրիվոլժսկի» օդանավակայան։
Այնտեղից էլ RA-85041 ինթնաթիռը մեկնել է Չկալովսկի օդանավակայան։
Սակայն այն, որ Սիրիայից ինքնաթիռ է ժամանել Հայաստան, այստեղից էլ մեկնել Ռուսաստան, դեռևս հիմք չէ պնդելու համար, որ այդ ինքնաթիռով տեղափոխվել են սիրիացի վարձկաններ։ Եթե ՌԴ-ն ցանկանար վարձկաններ տեղափոխել Սիրիայից, պարտադիր չէր նախ վայրէջք կատարել Հայաստանում, հետո միայն մեկնել Ռուսաստան։
«Flightradar24»-ից տեղեկանում ենք, որ և՛ ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից առաջ, և՛ հետո Սիրիայից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ այս ինքնաթիռով ուղիղ թռիչքներ են եղել։ Հունվարի 30-ին, օրինակ, Լաթաքիայից ուղիղ թռիչք է եղել Դեպի Մոսկվա։ Այդպիսի թռիչք է եղել նաև փետրվարի 18-ին։
Պատերազմի մեկնարկից հետո՝  մարտի 19-ին, այս ինքնաթիռով Դամասկոս-Մոսկվա ուղիղ թռիչք է եղել, մարտի 25-ին էլ՝ Լաթաքիա-Մոսկվա։
Ինչպես տեսնում ենք, Լաթաքիայից կամ Սիրիայի այլ հատվածից վարձկաններ տեղափոխելու համար պարտադիր չէ դա անել Հայաստանի տարածքով։ Իսկ այն, որ ռուսական RA-85041 ինքնաթիռը Սիրիայից ժամանաել է հայկական «Էրեբունի» օդանավակայան, այնտեղից էլ մեկնել ՌԴ, ոչ մի կերպ չի ապացուցում այդ ինքնաթիռով վարձկաններ տեղափոխելու փաստը։
Բացի այդ՝ հայկական կողմը պաշտոնապես հերքել է այս տեղեկությունը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստի ընթացքում հայտնեց․  «Իբրև ճշմարտություն է հրամցվում նաև այն կեղծ լուրը, թե Հայաստանի տարածքով վարձկան-ահաբեկիչներ են տեղափոխվում Ուկրաինա։ Ցանկացած քիչ թե շատ տեղյակ մարդ գիտի, որ Հայաստանը, որը երկու տարի առաջ ինքն է տուժել պատերազմում իր դեմ վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումից, երբեք չի կարող նպաստել այլ վայրերում նրանց ներգրավմանը, և սա կատարելապես անհեթեթ տեղեկատվություն է»։
Իսկ BBC-ի նշած թուրքական աղբյուրը «Haber Global»-ն է, որը պնդում է, թե Մերձավոր Արևելքից Հայաստանի տարածքով ռուսական Մոզդոկ վարձկաններ են տեղափոխվել՝ ոչ մի կերպ չհիմնավորելով իր պնդումները։ Հենց նույն լրատվամիջոցն էր տեղեկություններ տարածել, որ Հայաստանը ՍՈՒ-30-ներ է տրամադրել Ռուսաստանին, սակայն ՀՀ ՊՆ-ն, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանը հերքել են այդ տեղեկությունները։
Այսպիսով, BBC-ն որպես թուրքական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունների հիմնավորում է ներկայացնում այն, որ ռուսական RA-85041 ինքնաթիռը Սիրիայից ժամանել է Հայաստանի «Էրեբունի» օդանավակայան ու մեկնել Ռուսաստան։ Սակայն լրատվամիջոցն այլ փաստեր չի ներկայացնում, իսկ ինքնաթիռի ժամանմանման ու մեկնման փաստը ոչ մի կերպ չի ապացուցում, որ դրանով սիրիացի վարձկաններ են տեղափոխվել։

Yesterday the BCC published a video about mercenaries from Syria being sent to Russia to fight Ukraine.
In the video, a Syrian tells how people are recruited and taken away, but does not indicate anything specific about the route by which the militants get from Syria to Russia.
The video of the BBC tells that in the early days of the Russian-Ukrainian war, information was spread in the Turkish press that mercenaries from Syria arrived in Armenia and were transferred to Russia. As confirmation of the claims of the Turkish press, the BBC reports that it found Russian RA-85041 aircraft, which “a few days after the start of the Russian-Ukrainian war took off from Syrian Latakia to Yerevan’s “Erebuni” airport, and then to the Russian Mozdok.” The British media also presents the trajectory of the aircraft.
The RA-85041 aircraft belonging to the Russian Air Force, mentioned by the BBC, actually arrived in Armenia after the start of the Russian-Ukrainian war, then went to Russia.
Source “Flightradar24”
The “Flightradar24” platform, which tracks aircraft flights, shows that on February 27, at 07:59, the RA-85041 took off from Latakia and landed in Armenia at 11:48.
Despite the fact that “Flightradar24” notes that the plane landed at “Zvartnots” airport, the map shows that the plane actually landed at the “Erebuni” military airport.
In the picture: “Zvartnots” is marked in red, “Erebuni” is marked in yellow
The flightaware.com website notes that the plane landed at the “Erebuni” airport.
Then the plane left Armenia at 15:53 for Russia.
The flight from Armenia to Russia
On the same day, the plane returned to Latakia, but not through the airspace of Armenia. On February 28, at 13:00, the plane flew from Latakia to Armenia and landed in “Erebuni” at 16:20.
On the same day, the plane took off from Armenia to the Russian airport “Privolzhskiy”.
From there, the RA-85041 took off for Chkalovskiy airport.
However, the fact that a plane arrived from Syria to Armenia, then to Russia, is not yet a reason to claim that Syrian mercenaries were transported by that plane. If Russia wanted to transfer mercenaries from Syria, it is not necessary to land in Armenia first and then leave for Russia.
It shows on “Flightradar24” that both before and after the start of the Russian-Ukrainian war, there were direct flights from Syria to Russia and back on this plane. On January 30, for example, there was a direct flight from Latakia to Moscow. Such a flight was made on February 18 as well.
On March 19, after the start of the war, this plane had a direct flight from Damascus to Moscow, and on March 25 – a flight from Latakia to Moscow.
To transfer mercenaries from Latakia or another part of Syria, it’s not necessary to do it through Armenia. The fact that the Russian RA-85041 plane arrived from Syria to the Armenian “Erebuni” airport, and from there flew to the Russian Federation, doesn’t prove the fact of transferring mercenaries on that plane.
In addition, the Armenian side has officially denied this information. “The false news that terrorists are being transferred to Ukraine through the territory of Armenia is presented as truth. Every more or less informed one knows that Armenia, which suffered from the involvement of mercenary-terrorists in the war against it two years ago, can never contribute to their involvement in other places, this is completely absurd information,” Prime Minister Nikol Pashinyan said at today’s Government session.
The Turkish source noted by the BBC is “Haber Global”, which claims that Russian mercenaries from Mozdok moved from the Middle East through Armenia, without substantiating their claims in any way. The same media spread the information about Armenia providing Russia with Su-30, which was later denied both by the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, as well as Prime Minister Nikol Pashinyan.
Thus, the BBC, as a justification for the information spread by the Turkish media, cites the fact that the Russian RA-85041 plane arrived from Syria at the Armenian “Erebuni” airport and left for Russia. However, the media doesn’t present other facts. The fact of the arrival and departure of the plane doesn’t prove in any way that Syrian mercenaries were transferred.