Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ
Մայիսի 20-ին Եվրոպայի Խորհրդի 132-րդ նախարարական նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Զրուցակիցները քննարկում են ունեցել երկկողմ հարաբերությունների խորացման և ընդհանուր հետաքրքության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման շուրջ։ Ընդգծվել է երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության, փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հատկապես կարևորել է ԵԱՀԿ շրջանակներում ակտիվ փոխգործակցությունը՝  հույս է հայտնելով, որ ԵԱՀԿ-ում գալիք նախագահության շրջանակներում Հյուսիսային Մակեդոնիան կարևոր ներդրում կունենա տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հաստատման գործում։
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդական դերը՝ հիմնախնդրի համապարփակ և տևական լուծմանը հասնելու համար։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Meeting of Foreign Ministers of Armenia and North Macedonia
On May 20, within the framework of the 132nd session of CoE Committee of Foreign Ministers, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani․
The interlocutors discussed the deepening of bilateral relations and the expansion of effective cooperation in areas of mutual interest. The importance of promoting the political dialogue and mutual visits between the two countries was emphasized.
Minister Mirzoyan especially emphasized the active cooperation within the OSCE, expressing hope that within the framework of the forthcoming chairmanship in the OSCE, Northern Macedonia will make a significant contribution to the establishment of regional security and peace.
In this context, the Foreign Minister of Armenia presented the position of the Armenian side on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, emphasizing the mediating role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in achieving a comprehensive and lasting settlement of the issue.