Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց հայտարարությունները պետք է նախազգուշացնող լինեն, և այս հարցը պետք է քննարկենք ՀԱՊԿ-ում. Վարչապետը՝ ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարներին
17:22 - 17 հունիսի, 2022
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի մասնակիցներին՝ Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին, Ռուսաստանի ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևին, Բելառուսի ԱԽ քարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչին, Ղազախստանի ԱԽ քարտուղար Գիզատ Նուրդաուլետովին, Ղրղզստանի ԱԽ քարտուղար Մարատ Իմանկուլովին, Տաջիկստանի ԱԽ քարտուղար Նասրուլլո Մախմուդզոդային և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին:
Բացման խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի բարեկամներ,
Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստի անցկացման կապակցությամբ, որը մեր երկրում տեղի է ունենում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակում:
Իսկապես սա կրկնակի հոբելյանական տարի է մեր կազմակերպության համար. մենք նշում ենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակը, և մեզ համար մեծ պատիվ է այս հոբելյանական տարում նախագահել մեր կազմակերպությունում: Դուք գիտեք, և մենք բազմիցս դա քննարկել ենք՝ ՀԱՊԿ արդյունավետության բարձրացումը մեր նախագահության կարևորագույն առաջնահերթություններից է, և մենք կարծել ու կարծում ենք, որ պետք է լավարկել կոնկրետ իրավիճակներին արագ և ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմները:
Ցանկանում եմ նշել, որ սկզբունքորեն մենք նաև իրավական դաշտ ունենք այդ առումով, և 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ ընդունվել է դրույթ՝ ճգնաժամային իրավիճակներին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արձագանքելու կարգի վերաբերյալ, և ես կարծում եմ, որ այս փաստաթուղթը բավական հասկանալիորեն ձևակերպում է այն մեխանիզմները, որոնք գոյություն ունեն մեր կազմակերպությունում: Մասնավորապես, այնտեղ նախատեսված է, թե մենք որը պետք է համարենք ճգնաժամային իրավիճակ, և ինչպես պետք է դրան արձագանքենք:
Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն բանի վրա, որ այդ դրույթում կա նաև այսպիսի հասկացություն՝ «առաքելություն», որը ձևակերպված է հետևյալ կերպ. անդամ պետությունների մասնագետների խումբ՝ կազմված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների՝ այս դրույթին համապատասխան նշանակված ներկայացուցիչներից և ժամանակավորապես ճգնաժամային իրավիճակի գոտի ուղարկվող՝ իրավիճակի մշտադիտարկում իրականացնելու, իրադրությունը տեղում որոշելու և ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման և կարգավորման ուղղությամբ կազմակերպության հետագա միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկներ մշակելու, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված այլ գործառույթներ իրականացնելու նպատակով:
Ցանկանում եմ նաև ուշադրություն հրավիրել, որ այս փաստաթղթի երկրորդ գլխում կա «Մոնիթորինգ» կոչվող գլուխ, և ՀԱՊԿ քարտուղարությունը մշտական հիմունքով իրականացնում է կազմակերպության պատասխանատվության գոտում իրավիճակի և դրա զարգացման միտումների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքում և վերլուծություն՝ ճգնաժամային իրավիճակների նախադրյալները վերհանելու նպատակով:
Ինչո՞ւ եմ ես այս մասին խոսում: Դուք գիտեք, որ դեռևս նախորդ տարի մայիս ամսին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին մեր տարածք, և այդ կապակցությամբ մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին: Ես բազմիցս այդ մասին խոսել եմ, և որպես նախագահող՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ այդ հարցը պետք է քննարկել, ինչպես հարկն է: Ինչո՞ւ՝ որովհետև տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ հայտարարությունները շարունակվում են, և մենք այս հարցը պետք է քննարկենք՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, քանի որ դա և՛ մեզ, և՛ կազմակերպության համար շատ սկզբունքային հարց է:
Ես ցանկանում եմ նշել նաև հետևյալը. մեր տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո որոշ մեկնաբանություններ եղան առ այն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չկա սահմանագծված և սահմանազատված սահման: Անկեղծ ասած, սա բավական վտանգավոր ձևակերպում է, քանի որ ահա մենք ասում ենք՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտի: Եթե մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվի առնվեն այն սահմանները, որոնցով իրականացվել են դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացները, դա կարող է լղոզել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի հասկացությունը, քանի որ հարց է ծագում՝ իսկ որտե՞ղ է սկսվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, և որտե՞ղ է ավարտվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին:
Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի կոնկրետ սահման, քանի որ 1991 թվականին, երբ ստեղծվել է Անկախ պետությունների համագործակցությունը, ստորագրվել է միջպետական համաձայնագիր, որում հստակ գրված է, սահմանված է, որ երկրները փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց միջև գոյություն ունեցող սահմանները: Այստեղ նկատի են առնվում Խորհրդային միության ժամանակաշրջանի վարչական սահմանները, և ես կարծում եմ, որ մենք պետք է այս ելակետն ունենանք: Այս իրավիճակի հակառակ մեկնաբանությունը, կարծում եմ, կնվազեցնի ՀԱՊԿ արդյունավետությունը:
Հուսով եմ, որ այս հանդիպման և ձեր նիստի ընթացքում նշված նյուանսները նույնպես կքննարկվեն: Վերջերս Մոսկվայում, երբ տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը, ես բարձրացրել եմ այս հարցը: Մենք քննարկում ենք սկսել, և ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ, որպես նախագահող, հանձնարարել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին՝ մեր կանոնադրական փաստաթղթերին համապատասխան կազմակերպել այս հարցը, քանի որ հիմա իրավիճակը մեր տարածաշրջանում, կարելի է ասել, կայուն լարված է: Բայց այն հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից, պետք է նախազգուշացնող լինեն, և կարծում եմ, որ այս հարցը պետք է քննարկենք ՀԱՊԿ ձևաչափում:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել ձեզ, շատ ուրախ եմ ձեզ տեսնել: Եվ շատ ուրախ եմ այն դինամիկայի համար, որը հետքովիդային ժամանակաշրջանում ձևավորվել է ՀԱՊԿ-ում, որովհետև երկու տարվա ընթացքում փաստացի շատ քիչ ենք շփվել առկա ձևաչափերում: Իհարկե, մենք շարունակել ենք աշխատել առցանց ռեժիմով, բայց, կարծում եմ, բոլորս էլ համամիտ ենք, որ այսպիսի հանդիպումներն ու շփումները շատ կարևոր են մեր աշխատանքի համար: Ուրախ եմ, որ վերադարձանք այս ռեժիմին, և դա տեղի ունեցավ մեր նախագահության տարում, այս կարևոր հոբելյանական տարում:
Շնորհակալ եմ»:
Վարչապետը ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԽ քարտուղարների հետ քննարկել է կազմակերպության օրակարգին և գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ:

The statements of Azerbaijani officials should be warning sign, we should discuss this issue in the CSTO. The Prime Minister to the CSTO Security Council Secretaries
17:22 - 17 June, 2022
Prime Minister Nikol Pashinyan received members of the sitting of the Committee of Secretaries of the Security Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO): Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Russia Nikolai Patrushev, Secretary of the Security Council of Belarus Alexander Volfovich, Secretary of the Security Council of Kazakhstan Gizat Nurdauletov, Secretary of the Security Council of Tajikistan Nasrullo Makhmudzoda, Secretary General of the CSTO Stanislav Zas.
In his opening remarks, PM Pashinyan said,
“Dear friends,
I welcome you on the occasion of the regular sitting of the Committee of Secretaries of the Security Councils of the CSTO member states in the Republic of Armenia, which is taking place in our country within the framework of Armenia's chairmanship in the CSTO.
This is really a double jubilee year for our organization. We are celebrating the 30th anniversary of the signing of the Collective Security Treaty, the 20th anniversary of the establishment of the Collective Security Treaty Organization, and it is a great honor for us to chair our organization in this jubilee year. You know, we have discussed it many times, increasing the efficiency of the CSTO is one of the most important priorities of our presidency, we thought and still think that the rapid and crisis response mechanisms in specific situations should be improved.
I would like to note that, in principle, we also have a legal framework in this regard, On December 10, 2010, by the decision of the Collective Security Council of the Collective Security Treaty Organization, a provision was adopted regulating CSTO's response to crisis situations, and I think this document quite clearly defines the mechanisms that exist in our Organization. In particular, it outlines what we should consider a crisis situation and how we should respond to it.
I would like to draw your attention to the fact that there is such a concept in that provision - "mission", which is defined as follows: A group of experts from the member states appointed by the CSTO member states in accordance with this provision, to be temporarily sent to the crisis zone to monitor the situation, understand the situation on the spot, develop proposals on the further measures of the Organization aimed at preventing the crisis situation and solving it, as well as for fulling other functions defined by the CSTO Collective Security Council.
I would also like to draw your attention to the fact that in the second chapter of this document there is a chapter called "Monitoring", and the CSTO Secretariat regularly collects information and conducts analysis of the situation in the area of responsibility of the organization and on its development trends in order to identify the preconditions for crisis situations.
Why am I talking about this? You know that the Azerbaijani armed forces invaded our territory in May last year, and we applied to the CSTO. I have spoken about it many times, and as the Chairman, I want to emphasize that this issue should be discussed properly. Why? Because we see that aggressive statements by Azerbaijan continue, we should discuss this issue, especially considering that Armenia has applied to the CSTO, as it is a very fundamental issue for both us and the Organization.
I would also like to mention the following: After the invasion into our territory by the Azerbaijani troops, there were some comments that there is no demarcated border between Armenia and Azerbaijan. Frankly, this is a very dangerous wording, because here we are, saying the area of responsibility of the Collective Security Treaty Organization. If we say that the borders along which the demarcation and delimitation processes have been carried out should be taken into account, it may confuse the notion of the CSTO area of responsibility, because the question arises: where does the CSTO area of responsibility begin, where does the CSTO area of responsibility end?
Our position is that there is a concrete border between Armenia and Azerbaijan, because in 1991, when the Commonwealth of Independent States was established, an interstate agreement was signed, which clearly states that the countries mutually recognize each other's existing borders. This refers to the administrative boundaries of the Soviet period, and I think we should have this as a starting point. The opposite interpretation of this situation, I think, will reduce the effectiveness of the CSTO.
I hope that the nuances mentioned during this meeting and during your sitting will also be discussed. I recently raised this issue during the informal CSTO summit in Moscow. We have started a discussion, once again, as the Chairman, I would like to instruct the CSTO Secretary General to organize this issue in accordance with our charter documents, as the situation in our region is stable but tense. And the statements made by Azerbaijani officials should be a warning sign, I think we should discuss this issue in the CSTO format.
Let me welcome you once, I'm so glad to see you. And I am very happy for the dynamics that occured in the CSTO in the post-Covid period, because in the last two years we have actually had very little contact with the existing's formats. Of course, we have continued to work online, but I think we all agree that such meetings and contacts are very important for our work. I am glad that we returned to this regime, it happened in the year of our presidency, in this important jubilee year.
Thank you”.
The Prime Minister discussed issues related to the agenda and activities of the Organization with the Secretaries of the Security Councils of the CSTO member states. The participants of the sitting exchanged views on regional and international security challenges.