Կոմունիկացիաների բացումը լուրջ խթան կլինի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար․ Բայրամով
19:32 - 24 հունիսի, 2022
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաարգելափակումը Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման հարցում կարևոր կետերից մեկն է, Interfax.az-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսին։
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններից, մեր կարծիքով, ամենաշատը մենք առաջընթաց ունենք կոմունիկացիաների բացման տեսանկյունից։ Պարզ է, որ դեռևս հստակ ոչինչ չկա, սակայն նվազագույնը խոսակցությունների, դիրքորոշումների, ոչ ֆորմալ նախնական պայմանավորվածությունների մակարդակում սա այն թեման է, որի ուղղությամբ ավելի արագ կարելի է համաձայնեցման գալ, մեկնարկել գործընթացը, որը, մեր կարծիքով,  կարող է լուրջ խթան լինել հարաբերությունների կարգավորման տեսանկյունից։ […] Որոշ շարժ կա, մենք իրավիճակին նայում ենք շատ զգույշ լավատեսությամբ», - ասել է նա։
«Եթե համեմատենք այն, ինչ ունենք այսօր, նրա հետ, ինչ կար մեկ տարի առաջ, թերևս հիմա դրական պահերն ավելի շատ են։ Թե արդյոք այս արագությունը բավարար է, դժվար է ասել։ Գլխավորն այն է, որ, եթե անգամ շարժը շատ դանդաղ է, այն առաջ գնա և անշեղ լինի։ Տեսնենք», - հավելել է նա։

Opening of communications will be a serious incentive for normalization of Armenian-Azerbaijani relations. Bayramov
19:32 - 24 June, 2022
Unblocking of transport communications between Armenia and Azerbaijan is one of the important points in the settlement of relations between Yerevan and Baku, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said at the joint press conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, Interfax.az reports.
"Of all the areas of settlement of the Armenian-Azerbaijani relations, in our opinion, we have the most progress in terms of opening communications. It's obvious that there is nothing clear yet, but at least at the level of conversations, positions, informal preliminary agreements, this is the topic in the direction of which it's possible to come to an agreement faster, to start a process that, in our opinion, can become a serious incentive from the point of view of normalization of relations. [...]We are looking at the situation with very cautious optimism," Bayramov said.
"If we compare what we have today with what we had a year ago, now there are more positive moments. It's hard to say whether this speed is enough. The main thing is that even if the movement is very slow, it moves forward and is stationary. We will see," Azerbaijani FM added.