Եթե հարցեր կան, դրանց պետք է պատասխանել. Պեսկովն արձագանքել է խաղաղապահների վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությանը
15:43 - 04 օգոստոսի, 2022
Եթե հարցեր կան, դրանց պետք է պատասխանել. Պեսկովն արձագանքել է խաղաղապահների վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությանը |tert.am|
tert.am: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, լրագրողների խնդրանքով, անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ այսօրվա Կառավարության նիստի ընթացքում հնչեցրած հայտարարությանն առ այն, որ այս օրերին տեղի ունեցող և սրանից առաջ տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ համակարգային բնույթի հարցեր են ի հայտ բերում Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործունեության առնչությամբ:
Սրան ի պատասխան Պեսկովն ասել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության՝ տարբեր մակարդակներով Հայաստանի հետ սերտ շփումները հնարավորություն կտան պարզել այն հարցերը, որոնք Երևանն ունի ռուս խաղաղապահների աշխատանքի վերաբերյալ։
«Կան եռակողմ փաստաթղթեր, որոնք հիմնական ելակետն են: Գլխավորն այն է, որ բոլոր այն պարտավորությունները, որոնք կողմերը ստանձնել են այս փաստաթղթերի շրջանակում, կատարվեն: Եթե հարցեր կան, ապա, իհարկե, դրանց պետք է պատասխանել: Միաժամանակ, սերտ շփումները, որոնք մենք տարբեր մակարդակներում ունենք հայկական կողմի հետ, թույլ կտան պարզաբանել եղած հարցերը»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին։

If there are questions, they should be answered, Peskov responded to Pashinyan's statement about peacekeepers
15:43 - 04 August, 2022
Press Secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, at the request of journalists, referred to the statement made by RA Prime Minister Nikol Pashinyan during today's Government session, that a number of events that have taken place these days and that took place before this have revealed systemic issues of the Russian peacekeeping forces in Artsakh in relation to their activity.
In response to this, Peskov said that the Russian Federation's close contacts with Armenia at different levels will make it possible to clarify the issues that Yerevan has regarding the work of Russian peacekeepers.
"There are tripartite documents that are the main starting point. The main thing is that all the obligations that the parties have undertaken within the scope of these documents are fulfilled. If there are questions, then, of course, they should be answered. At the same time, the close contacts we have with the Armenian side at different levels will allow us to clarify the existing issues," said Peskov, answering TASS's question.