Վարչական դատարանն անվավեր է ճանաչել Նիկոլ Փաշինյանին նախազգուշացում հայտարարելու ԿԸՀ որոշումը |hetq.am|
13:09 - 26 հունիսի, 2021
hetq.am: Վարչական դատարանը երեկ՝ հունիսի 25-ին անվավեր է ճանաչել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) որոշmումը, որով «Պատիվ ունեմ» դաշինքի դիմումի հիման վրա  նախազգուշացում էր կիրառել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ: Ընտրության նախորդող օրը, որը համարվում է «լռության օր» և արգելվում է քարոզչությունը, Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջով ելույթ էր ունեցել, ինչը ԿԸՀ-ն դիտարկել էր որպես քարոզչության արգելքի խախտում և նախազգուշացում կիրառել:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչ Տիգրան Նաղդալյանը հայցադիմում էր ներկայացրել վարչական դատարան ընդդեմ ԿԸՀ-ի՝ խնդրելով անվավեր ճանաչել (վերացնել) հանձնաժողովի 19.06.2021թ. թիվ 160-Ա որոշումը: «Պատիվ ունեմ» դաշինքը դատավարության մեջ ներգրավվել էր՝ որպես երրորդ անձ, սակայն ո'չ հայցադիմումի պատասխան է ներկայացել, ոչ էլ ներկայացել են դատարան:
Իշխող կուսակցության ներկայացուցիչը նշել էր, որ ԿԸՀ-ն բովանդակային առումով չի կատարել վարչական ակտը պատճառաբանելու պահանջը: Հանձնաժողովը պարզապես նշել է, որ արձանագրում է խախտումը՝ չպատճառաբանելով, թե ինչ հիմքերով և հիմնավորումներով: Տ. Նաղդալյանը նշել է նաև, որ վիճարկվող որոշմամբ ԿԸՀ-ն առհասարակ չի անդրադարձել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից վարույթի շրջանակներում ներկայացված հիմնավորումներին, չի պատճառաբանել, թե ինչ հիմքով և փաստարկներով են հերքվում դրանք:
Ներկայացուցիչը հայտնել է նաև, որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակային ելույթով անդրադարձել էր երկու հիմնական թեմաների. առաջին՝ դատական և իրավապահ համակարգի աշխատանքի ընթացքին ընտրություններին առնչվող հարցերով և երկրորդ՝ քվեարկության կարգին: Տեսանյութում չեն օգտագործվել պատկերներ կամ խոսք, որը կարող էր ասոցացվել այս կամ այն կուսակցության հետ: Տվյալ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ոչ թե որպես թեկնածու, այլ վարչապետի պաշտոնակատար և հայտարարություններ է արել բացառապես իր լիազորություններին առնչվող և ընտրությունների շրջանում հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցով: Կուսակցության ներկայացուցիչը ասվածը հաստատել է նրանով, որ 19.06.2021թ. դրությամբ վարչապետի պաշտոնակատարն այլևս չի գտնվել արձակուրդում և գործել է որպես կառավարության ղեկավար:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Գեորգի Մարտիրոսյանն էլ դատաքննության ընթացքում հայտնել է, որ վարչապետի պաշտոնակատարի արձակուրդից վերադարձած լինելը չի կարող որևէ նշանակություն ունենալ: Վերջինս հանդիսանում է կուսակցության առաջին դեմքը՝ վարչապետի գլխավոր թեկնածուներից մեկը, և վերջինիս կոչն ուղղակիորեն ասոցացվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ: Ինչ վերաբերում է վերջինիս խոսքին՝ կապված դատական համակարգի, դատախազության և մյուս իրավապահ մարմինների հետ, ապա այն, ԿԸՀ-ի գնահատմամբ, գովազդ էր՝ ուղղված վարչապետի պաշտոնակատարի կառավարության աշխատանքին, և հանդիսանում է քարոզ, ուստի ելնելով նշվածից՝ հանձնաժողովը կայացրել է վիճարկվող որոշումը:
ԿԸՀ-ը ներկայացուցչի դիտարկմամբ՝ լռության օրը վերաբերում է հանրային ճանաչում և ընկալում ունեցող անձանց, որոնք ուղղակի ազդեցություն ունեն ընտրողների կամահայտնության վրա, իսկ գործնականում չի եղել որևէ դեպք, որ լռության օրը որևէ թեկնածուի կողմից խախտվի, իսկ ցանկացած տեսակի ելույթ խախտում է նշված կանոնը: Տվյալ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային ելույթն ինքնին բավական է, որ այն դիտվի որպես լռության օրվա խախտում, սակայն «քարոզչություն» տերմինը ՀՀ օրենսդրությամբ բացահայտված չէ. թեկնածուների կողմից որևէ գործողություն կարող է լինել քարոզչություն կամ հակաքարոզչություն:

The Administrative Court invalidated the decision of the CEC to issue a warning to Nikol Pashinyan
hetq.am: Yesterday, on June 25, the Administrative Court annulled the decision of the Central Electoral Commission, which issued a warning to Nikol Pashinyan, the PM candidate of the "Civil Contract" party, based on the application of the "I Have the Honor" alliance. On the eve of the election, which is considered a "day of silence", Nikol Pashinyan went live and made a speech on his Facebook page, which the CEC considered a violation of the campaign ban, and issued a warning.
The authorized representative of the "Civil Contract" party Tigran Naghdalyan had filed a lawsuit in the administrative court against the CEC, asking to invalidate (eliminate) the commission's decision No. 160-A. of 19.06.2021. The "I Have Honor" alliance was involved in the lawsuit as a third party, but neither the response to the lawsuit was filed, nor did they show up to court.
The representative of the ruling party noted that the CEC did not fulfill the requirement to substantiate the administrative act in terms of content. The commission simply stated that it records the violation, without giving any reasons or justifications. Naghdalyan noted that according to the disputed decision, the CEC did not refer to the substantiations presented by the "Civil Contract" party within the framework of the proceedings, did not give reasons on the basis of which the arguments are refuted.
The representative also said that the acting Prime Minister Nikol Pashinyan addressed two main topics in his public speech on his Facebook page. The first was on election-related issues of the judiciary and law enforcement system, and the second on voting procedures. The video did not use any images or words that could be associated with this or that party. In this case, Nikol Pashinyan did not act as a candidate, but as the acting Prime Minister. The representative of the party confirmed this by the fact that as of 19.06.2021, the acting Prime Minister has not been on vacation, and has acted as the head of the government.
Georgy Martirosyan, a representative of the Central Electoral Commission, said during the trial that the fact that the acting Prime Minister had returned from vacation could not matter. He is the first person of the party, one of the main candidates for the post of Prime Minister, and his call is directly associated with the "Civil Contract" party. According to the CEC, as for Pashinyan's statement regarding the judiciary, the prosecutor's office, and other law enforcement agencies, it was an advertisement aimed at the work of the acting prime minister's government, and propaganda, so the commission made the disputed decision based on the information mentioned above.
According to the representative of the CEC, the day of silence refers to people with public recognition and perception, who have a direct influence on the will of the voters, and in practice, there has not been a case of silence on the part of any candidate, and any kind of speech violates this rule. In this case, Nikol Pashinyan's public speech is enough to be considered a violation of the day of silence, but the term "propaganda" is not revealed by the RA legislation. Any action by the candidates can be propaganda or anti-propaganda.