Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելը կառավարության օրակարգային առաջնահերթություններից է. ԱԳՆ
13:25 - 07 մարտի, 2022
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը բազմիցս Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկություն է արել:  ՀՀ ԱԳՆ-ն մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը մեկնաբանել է նաև այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությունը:
Հարց-Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը բազմիցս Հայաստանին խաղաղության պայմանագիր կնքելու առաջարկություն է արել եւ որ չնայած դժվարություններին, կարելի է մտածել հարաբերությունների կարգավորման մասին: Ի՞նչպես կմեկնաբանեիք այս հայտարարությունը:
Պատասխան – ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ռազմավարություն է որդեգրել եւ բնականաբար այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն է դրսեւորում: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուն, մի քանի անգամ բարձրագույն մակարդակով հայտարարվել է, որ դա կառավարության օրակարգային առաջնահերթություններից է:
Հարց – Իր հերթին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին: Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի ԱԳ նախարարության դիրքորոշումը այս հայտարարության վերաբերյալ:
Պատասխան – Մեզ համար դա անհասկանալի խոսույթ է, եւ սրա մասին գիտեն բոլորը: Մյուս կողմից՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը նույնպես Կառավարության առաջնահերթություններից է, եւ այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում, այդ թվում՝ «Հայկական խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում:

Signing a peace treaty with Azerbaijan is one of the priorities of our Government’s agenda. RA MFA spox
13:25 - 07 March, 2022
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia commented on the statement of the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov that Azerbaijan has repeatedly offered Armenia to conclude a peace treaty. RA Foreign Ministry Spokesperson Vahan Hunanyan also commented on the statement of Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu on the so-called "Zangezur corridor.
Question: Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan has offered to sign a peace treaty to Armenia several times, and that despite the difficulties, it is worth thinking about normalization of relations. How would you comment on this statement?
Answer: The Government of Armenia has adopted a strategy of opening an era of peaceful development for the region, thus definitely expresses willingness to undertake steps in that direction. As for signing a specific peace treaty, it has been stated several times at the highest level that this is one of the priorities of our Government’s agenda.
Question: In his turn, Foreign Minister of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu referred to the so-called "Zangezur Corridor". What is the position of the Foreign Ministry of Armenia regarding this statement?
Answer: It is an incomprehensible wording for us and everyone knows about it. On the other hand, the opening of regional communications is also one of the priorities of our Government, and concrete steps are being undertaken in this direction, including within the framework of the "Armenian Crossroads" project.