Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով. ԱԳՆ |armenpress.am|
18:04 - 11 մարտի, 2022
armenpress.am: Հայաստանն առաջիկայում կարող է դիմել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով:
Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ Ն մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարց – Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ խաղաղություն պայմանագիր ստորագրելու պատրաստակամության մասին, նման հայտարարություններ արել է նաև Ադրբեջանը: Այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվու՞մ են:
Պատասխան – Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչև օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերևս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում:

Armenia will perhaps soon apply to the Minsk Group Co-chairs to initiate peace talks with Azerbaijan – MFA |armenpress.am|
18:04 - 11 March, 2022
armenpress.am։ Armenia may soon apply to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to initiate peace negotiations with Azerbaijan, Vahan Hunanyan, spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia, said in response to the question of ARMENPRESS.
Question - Armenia has repeatedly stated its readiness to sign a peace treaty with Azerbaijan and reciprocal statements have also been made by Azerbaijan. Are concrete steps being undertaken in this regard?
Answer - The signing of the agreement should be surely preceded by a negotiation process. Since mutual statements have not yet developed into a concrete negotiation process, as the two countries do not have rich experience of direct negotiations, Armenia will probably soon apply to the mediatos - the OSCE Minsk Group Co-Chairs to initiate the peace negotiations with Azerbaijan. The issue is currently being elaborated.