Չենք տեսել Փաշինյանի՝ ԼՂ-ում խաղաղապահների գործողության հետ կապված հստակ առաջարկները. Լավրովն արձագանքել է ՀՀ վարչապետի հայտարարությանը
10:45 - 05 օգոստոսի, 2022
Չենք տեսել Փաշինյանի՝ ԼՂ-ում խաղաղապահների գործողության հետ կապված հստակ առաջարկները. Լավրովն արձագանքել է ՀՀ վարչապետի հայտարարությանը |tert.am|
tert.am: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Կամբոջայի մայրաքաղաք Պնոմպենում մամուլի ասուլիսի ընթացքում պատասխանել է լրագրողի հարցին առ այն, թե արդյոք ՌԴ-ն անհրաժեշտություն է տեսնում Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի մանդատի վերաբերյալ առանձին հուշագիր ստորագրելու հարցում:
Լրագրողը մեջբերել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկվա Կառավարության նիստում հնչեցրած հայտարարությունն առ այն, որ 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում՝ վերջին օրերի իրադարձությունները հայ հանրության շրջանում առաջ են բերում Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության և էության հետ կապված հարցեր:
Սրան ի պատասխան Լավրովն ասել է. «Ինձ համար դժվար է այս հարցին պատասխանել, քանի որ մենք չենք տեսել հստակ առաջարկներ, որոնք ՀՀ վարչապետը ցանկանում է քննարկման դնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործողության համատեքստում: Ուստի, չեմ կարող գուշակություններ անել: ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կողմերից յուրաքանչյուրը, իհարկե, իրավասու է հանդես գալ հավելյալ նախաձեռնություններով, բայց առայժմ մենք որևէ առաջարկ չենք տեսել»:

We have not seen Pashinyan's clear proposals regarding the operation of peacekeepers in Nagorno-Karabakh, Lavrov responded to Pashinyan's statement |tert.am|
10:45 - 05 August, 2022
During a press conference in Phnom Penh, the capital of Cambodia, the head of the Russian Foreign Ministry, Sergey Lavrov, answered a journalist's question about whether Russia sees the need to sign a separate memorandum on the mandate of Russian peacekeeping troops in Artsakh.
The journalist quoted RA Prime Minister Nikol Pashinyan's statement at yesterday's Cabinet meeting that a number of events that have taken place in Nagorno Karabakh since November 2020, including the events of the last few days, are raising awareness among the Armenian public about the content and essence of the peacekeeping operation in Nagorno Karabakh.
In response to this, Lavrov said: "It is difficult for me to answer this question because we have not seen clear proposals that the RA Prime Minister wants to discuss in the context of the operation of the Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh. Therefore, I cannot make guesses. Of course, each of the parties to the agreements reached between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia has the right to come up with additional initiatives, but so far we have not seen any proposals."