Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ
09:30 - 09 սեպտեմբերի, 2022
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Armenian Defense Minister Papikyan met with Colin Kahl, Deputy Secretary of Defense for Policy Affairs
09:30 - 09 September, 2022
On September 8, RA Defense Minister Suren Papikyan met with Colin Kahl, US Deputy Secretary of Defense for Policy Affairs, at the Pentagon, RA Ministry of Defense.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to the USA Lilit Makunts also participated in the meeting.
At the request of the American side, the RA Minister of Defense presented the military-political situation around Armenia, including the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
During the meeting, the entire agenda of Armenian-American defense cooperation was discussed, agreements were reached in the direction of deepening cooperation in peacekeeping mission, military education, military medicine and other fields.