Իրանը պատրաստ է խորհրդակցություններ անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ՝ օգնելու լուծել տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով․ Իրանի ԱԳ նախարար
16:57 - 24 սեպտեմբերի, 2022
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահիանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստի շրջանակում հանդիպել է Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Իրանի ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ Իրանի ԱԳ նախարարը խոսել է Հարավային Կովկասում փոփոխությունների վերաբերյալ որոշ հաղորդագրությունների ու վկայությունների մասին՝ վերահաստատելով Թեհրանի հստակ դիրքորոշումը՝ բացահայտ և վճռականորեն հակազդելու սահմանային ցանկացած փոփոխության։
Արտգործնախարարը հավելել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է խորհրդակցություններ անցկացնել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ՝ օգնելու լուծել տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով։
Ինչպես նշվում է Իրանի արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հերքել է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների մասին պնդումները և նշել, որ Ադրբեջանը ձգտում է Հայաստանի հետ տարածքային և սահմանային վեճերը լուծել տարածաշրջանային համագործակցության միջոցով։

Iran is ready to hold consultations with Azerbaijan and Armenia to help resolve differences peacefully
Iran’s Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian met with Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, within the framework of the UN General Assembly session in New York. The Iranian Foreign Ministry issued a message about this.
It is noted that Iran’s Foreign Minister spoke about some reports and testimonies regarding changes in the South Caucasus, reaffirming Tehran’s clear position to openly and decisively oppose any border changes.
The Minister of Foreign Affairs added that the Islamic Republic of Iran is ready to hold consultations with the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia to help resolve differences peacefully.
As noted in the press release of Iran’s Foreign Ministry, Azerbaijan’s Foreign Minister denied claims about geopolitical changes in the region and noted that Azerbaijan seeks to resolve territorial and border disputes with Armenia through regional cooperation.