ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին |1lurer.am|
17:49 - 24 սեպտեմբերի, 2022
1lurer.am: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները առաջին անգամ այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին: Տեսակցության վերաբերյալ տեղեկությունը «Լուրերին» հաստատել է ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները ծանոթացել են գերեվարված անձանց պահման պայմաններին, նրանց առողջական վիճակին, օգնել են կապ հաստատել ընտանիքների հետ: Նշենք, որ Հայաստանի դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Բաքվին մինչև սեպտեմբերի 22-ը վերջնաժամկետ էր տվել՝ պարտավորեցնելով տվյալներ ներկայացնել իր հսկողության տակ հայտնված հայ զինծառայողների վերաբերյալ: Այդ առնչությամբ դեռևս տեղեկություններ չկան:

ICRC representatives visited the Armenian servicemen captured as a result of the Azerbaijani aggression on September 13
17:49 - 24 September, 2022
For the first time, the representatives of the International Committee of the Red Cross visited the Armenian servicemen who were captured as a result of the Azerbaijani military aggression of September 13. The information about the visit was confirmed by Zara Amatuni, head of the ICRC delegation's communication programs.
The representatives of the Red Cross got acquainted with the conditions of detention of the captured persons, and their state of health, and helped establish contact with the families.
It should be noted that based on Armenia's application, the European Court of Human Rights gave Baku a deadline of September 22, obliging it to submit data on Armenian servicemen under its control. There is no information about it yet.