Թուրքիայի ԱԽ-ն հորդորել է ներգրավված բոլոր կողմերին «նպաստել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանը»
09:52 - 29 սեպտեմբերի, 2022
Թուրքիայի ԱԽ-ն հորդորել է ներգրավված բոլոր կողմերին «նպաստել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանը» |azatutyun.am|
azatutyun.am: Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հորդորել է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում ներգրավված բոլոր կողմերին «նպաստել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանը»։
Նախագահական նստավայրում Ռեջեփ Էրդողանի գլխավորությամբ կայացած նիստից հետո խորհուրդը կրկին վճռական աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանին, պնդելով, թե Բաքուն մեծ ջանքեր է գործադրում կայուն խաղաղության հասնելու համար։
«Բոլոր երկրները, հատկապես՝ տարածաշրջանի պետությունները, պետք է անկեղծ նպաստեն խնդրի կարգավորմանը, ոչ թե թեժացմանը»,- հայտարարել է Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդն՝ առանց հավելյալ մանրամասների։

Turkish Security Council urged all involved parties to "contribute to the establishment of peace between Yerevan and Baku” |azatutyun.am|
09:52 - 29 September, 2022
The National Security Council of Turkey urged all parties involved in the Armenian-Azerbaijani conflict to "contribute to the establishment of peace between Yerevan and Baku".
After the meeting held at the presidential residence under the leadership of Recep Erdogan, the council again expressed strong support to Azerbaijan, asserting that Baku is making great efforts to achieve lasting peace.
"All countries, especially the states of the region, should sincerely contribute to the settlement of the problem, not to its escalation," the National Security Council of Turkey stated, without further details.