Երեկ  հակառակորդը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ և ԱԹՍ-ներ, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի 3 զոհ․ ԳՇ պետի տեղակալ
19:43 - 29 սեպտեմբերի, 2022
Երեկ հակառակորդը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ և ԱԹՍ-ներ, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի 3 զոհ․ ԳՇ պետի տեղակալ
armenpress.am: Ադրբեջանական զինված ուժերը սեպտեմբերի 13-ին սկսած ագրեսիայի ընթացքում դաժանաբար սպանել են հայ վիրավոր զինծառայողներին, ամենավերջին վայրագ կերպով վարվել զոհվածների մարմինների հետ, ապա նկարել և տարածել:  ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ գեներալ-մայոր Առաքել Մարտիկյանն այս մասին ներկայացրեց օտարերկրյա դիվանագետներին Վարդենիսում:
«ՀՀ ԶՈՒ-ին հաջողվում է կատարել իր առջև դրված խնդիրներն ու ապահովել ազգաբնակչության անվտանգությունը: Ադրբեջանցիներին հաջողվել է մտնել միայն այն դիրքերը, որտեղ մինչև վերջ մեր զինվորները կանգնել են և զոհվել: Այսինքն՝ այն մարտական դիրքերը, որտեղ ադրբեջանցիներին հաջողվել է զբաղեցնել, մենք ունեցել ենք միայն զոհեր և ծանր վիրավորներ: Ադրբեջանի՝ «մարդասիրական լոզունգով առաջնորդվող» ԶՈՒ-ն դաժանաբար սպանել են մեր վիրավոր զինծառայողներին, առանց ամաչելու հաշվեհարդար տեսել նրանց հետ, ամենավերջին վայրագ կերպով են վարվել զոհվածների մարմինների հետ, առավել ևս՝ կին զինծառայողների հետ, որոնք եղել են սանհրահանգիչներ և բուժաշխատողներ»,-ասաց ԳՇ պետի տեղակալը՝ հավելելով, որ հենց նրանք են նկարել և տարածել սոցցանցերում:
Մարտիկյանը հավելեց՝ հայկական կողմի համար պարզ է, թե ում հետ գործ ունի ռազմական տեսանկյունից:
«Եվ ես պետք է հավաստիացնեմ, որ Զինված ուժերն ամեն ինչ անելու են, որ կասեցնեն հակառակորդի առաջխաղացումը և ապահովեն մեր ազգաբնակչության ազատ, անկախ և անվտանգ կյանքը»,-ասաց Մարտիկյանը:
Անդրադառնալով օպերատիվ իրավիճակին՝ նա հայտնեց, որ իրավիճակը շփման ողջ երկայնքով այսօրվա ընթացքում եղել է համեմատաբար հանգիստ՝ բացառությամբ կրակի ռեժիմի մի քանի խախտումների: Վերջին խոշոր կրակի ռեժիմի խախտումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 28-ին Ջերմուկի շրջանում, որտեղ հակառակորդը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ և ԱԹՍ-ներ, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի 3 զոհ:

Armenian military briefs foreign ambassadors on Azeri gruesome killings of wounded troops, barbaric mutilation of bodies
19:43 - 29 September, 2022
Over the course of the recent Azerbaijani attack which began on September 13,  the Azerbaijani military gruesomely murdered captured wounded Armenian troops, abused the bodies of the dead with particular barbarism, and then photographed it and spread online, Major-General Arakel Martikyan, the Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces told foreign ambassadors during a meeting in Vardenis.
“The Armed Forces of Armenia are succeeding in fulfilling their objective and ensuring the security of the population. The Azerbaijani military succeeded in occupying only the outposts where our troops stood till the end and were killed after being overrun. We’ve had casualties and heavily wounded troops in outposts that the Azerbaijanis succeeded in capturing. The Azerbaijani military, which describes itself as being guided by ‘humanitarian mottos’, gruesomely murdered our wounded troops in a blatant display of vengeance, they mistreated the bodies of those killed in the most barbaric ways, moreover the bodies of women servicemembers, who were serving as medical service members,” the major-general said, adding that the Azeris filmed their actions and spread it online.
The Deputy Chief of General Staff said the Armenian side clearly realizes with whom it is dealing from a military perspective.
“And I have to state that the Armed Forces will do everything to thwart the enemy advance and ensure the free, independent, and secure life of our population,” Major-General Martikyan said.
Speaking about the tactical situation, he said that the situation at the entire line of contact was relatively calm today except for several cases of ceasefire violations by Azerbaijan. The latest major ceasefire breach happened on September 28 in the Jermuk area where the Azerbaijani military fired 82mm mortars and launched UAV attacks, killing three Armenian soldiers.