Ապաշրջափակման դեպքում ռուսական ներդրումների հոսքը Հայաստան կարող է կազմել մինչև 5 միլիարդ դոլար. Օվերչուկ
13:49 - 30 սեպտեմբերի, 2022
Ապաշրջափակման դեպքում ռուսական ներդրումների հոսքը Հայաստան կարող է կազմել մինչև 5 միլիարդ դոլար. Օվերչուկ |armenpress.am|
armenpress.am: Հայաստանի տնտեսական աճը, Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխադարձ առևտրի աճը և ընդհանուր ինտեգրացիոն ձեռքբերումները տեղի են ունենում այդ երկրի՝ բազմամյա տրանսպորտային շրջափակման պայմաններում։ Այդ իսկ պատճառով տարածաշրջանում տրանսպորտային մեկուսացվածության հաղթահարման, տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հեռանկարները ուժեղ խթան կհանդիսանան ինչպես բուն Հայաստանի, այնպես էլ Հարավային Կովկասի և հարակից երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի զարգացման համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Российская газета» օրաթերթին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Մեր գնահատականներով, ռուսական ներդրումների հոսքը (Հայաստան -խմբ.) կարող է կազմել մինչև 5 միլիարդ դոլար: Դրանք առաջին հերթին էներգետիկայի, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, ինչպես նաև արդյունաբերության և վերամշակող արդյունաբերության ոլորտներին առնչվող նախագծեր են։ Դրա արդյունքում կառաջանան նոր աշխատատեղեր, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսի բազմաթիվ ձեռնարկություններ։
Հայաստանի տնտեսության համար ապաշրջափակման արդյունքում դրական էֆեկտն ակնհայտ է և կարող է նույնիսկ ավելի նշանակալի լինել, քան «առաջին ինտեգրացիոն ալիքի» էֆեկտը։ Միայն ԵԱՏՄ-ին անդամակցության առաջին տարում Հայաստանի և միության երկրների փոխադարձ առևտուրն ավելացրել է գրեթե 54 տոկոսով»,- նշել է Օվերչուկը:
ՌԴ փոխվարչապետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ անդամակցության առաջին տարում շեշտակի աճ է տեղի ունեցել Հայաստանի ավանդական արտահանման բոլոր ապրանքատեսակների դեպքում, ինչպես նաև նոր ոլորտներ են զարգացել:
«Օրինակ՝ դեղամիջոցների ընդհանուր շուկայի ստեղծումը Հայաստանին թույլ է տվել բազմապատիկ ավելացնել դեղերի արտահանումը Միության շուկա։ Բեռնափոխադրումների ծավալը նույնպես աճել է։ Հայաստանում լավ հասկանում են, որ հետագա տնտեսական աճը զսպվում է տրանսպորտային շրջափակմամբ։ Այսօր մեզ մեկ քայլ է պակասում դրա հեռացումից»,- եզրափակել է Օվերչուկը:

The flow of Russian investments to Armenia could reach up to 5 bln dollars as a result of regional unblocking – deputy PM
13:49 - 30 September, 2022
Armenia’s economic growth, the growth in mutual trade between Russia and Armenia, and overall integration achievements are taking place in conditions of the country’s multi-year transportation blockade, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said in an interview with Rossiyskaya Gazeta daily. Therefore, the prospects of overcoming the transportation isolation in the region, and unblocking the economic and transportation ties will be a strong impetus for the development of both Armenia, as well as the South Caucasian and nearby countries, including Russia, he stated.
“According to our estimates, the flow of Russian investments [to Armenia] could comprise up to 5 billion dollars. These are first of all the programs relating to energy, transportation, logistics, industry, and processing industry areas. As a result, new jobs, as well as many small and medium enterprises will be created.
As a result of unblocking, the positive effect on the economy of Armenia is obvious and it even could mean more than the just effect of the “first integration wave”. Only in the first year of joining the EAEU, the mutual trade of Armenia and the Union’s states has increased by almost 54%”, Overchuk said.
The Russian Deputy PM added that in the first year of the EAEU membership, a drastic growth has been registered in Armenia’s all export products, as well as new fields have been developed.
“For example, the creation of the single market of medicines enabled Armenia to multiply the export of medicines to the Union’s market. The volume of cargo transportation has also increased. Armenia understands quite well that further economic growth is restrained by the transportation blockade. Today we are one step short of getting rid of it”, he said.