Հոկտեմբերի 18-ին ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությանը ՀՀ ԶՈՒ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ ուղեկցել են Վարդենիս համայնքի՝ 2022 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած Տրետուքի և Կուտական բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը:
«Հանգամանալից ներկայացրի թշնամու ձեռնարկած ագրեսիայի արդյունքում Ճամբարակ և Վարդենիս խոշորացված համայնքներում տուժած 12 բնակավայրի մասին տեղեկատվություն, որոնցից բազմաթիվ վնասներ են կրել Սոթք և Կութ բնակավայրերը։
148 շենք-շինություն վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան՝ Կութում, 2 բնակարան՝ Վերին Շորժայում։ Ունենք վնասված երկու դպրոց, մեկ մանկապարտեզ, բնակավայրերի վարչական շենքեր, գրադարան և բուժկետ։ Ունենք հրետակոծությունից տուժած 8 բնակարան, որոնք պետք է կառուցվեն հիմնովին։ Վնասվել են նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, մոտ 40 տոկոսով ռիսկային է դարձել գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը։
ՀՀ ԶՈՒ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ներկայացրեց զեկույց 2021 թվականի մայիսի 12-ին և 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքները։
Դիտարկումներն իրականացվեցին չափիչ սարքերի միջոցով։
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակության անդամները վստահեցրին, որ կիրականացնեն խոր ուսումնասիրություններ և պարբերաբար կներկայացնեն զեկույցներ։
Հավաստիացնեմ, որ ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն և կծավալվի ակտիվ համագործակցություն»,- գրել է մարզպետը:

The delegation of the EU technical assessment mission was in the border settlements of Vardenis
On October 18, the delegation of the EU technical assessment mission, along with the commander of the second army corps of the RA Armed Forces, colonel Vahram Grigoryan, and the head of the Vardenis community, Aharon Khachatryan, was accompanied to the border zones of the Tretuk and Kutakan settlements of the Vardenis community, which were affected by the Azerbaijani aggression of 2022. Gegharkunik Governor Karen Sargsyan informed about this on his Facebook page.
"I have presented information about the 12 affected settlements in Chambarak and Vardenis enlarged communities as a result of the enemy's aggression, of which Sotk and Kut settlements suffered a lot of damage.
48 buildings were damaged in Sotk, 12 apartments in Kut, and 2 apartments in Verin Shorzha. We have two damaged schools, one kindergarten, administrative buildings of settlements, a library, and a medical center. We have 8 apartments damaged by shelling, which need to be completely rebuilt. Civil infrastructures were also damaged, and the implementation of agricultural works became risky by about 40 percent.
Vahram Grigoryan, the commander of the second army corps of the RA Armed Forces, presented a report to the members of the EU delegation on May 12, 2021, and September 13, 2022, on the consequences of the aggression against the Republic of Armenia by the Azerbaijani Armed Forces.
Observations were carried out using measuring devices. The members of the delegation of the EU Technical Assessment Mission assured that they will conduct in-depth studies and submit regular reports.
"I assure you that constant support and active cooperation will be provided to the observation activities of the EU mission delegation," the governor wrote.