ԵՄ դիտորդական խումբը կենթարկվի Բրյուսելի կենտրոնակայանին, այլ ոչ թե կողմերին. Կլաար |azatutyun.am|
azatutyun.am: Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի սահմաններին մշտադիտարկումը կիրականացնի հիմնականում ճանապարհային պարեկների և հսկող սարքավորումների միջոցով, և դիտորդական խումբը կենթարկվի Բրյուսելի կենտրոնակայանին, այլ ոչ թե կողմերին, ադրբեջանական «Թուրան» գործակալության հետ զրույցում ասել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Հարցին, թե արդյո՞ք արդյունքները կարող են օգտակար լինել, եթե մշտադիտարկումն անցկացվում է միայն հայկական կողմում, Եվրամիության պաշտոնյան հիշեցրել է, որ նախագահ Ալիևը «հստակ հասկացնել է տվել, որ Բաքուն համաձայն է այդ առաքելության հետ համագործակցել այնքանով, որքանովի առնչվում է իրեն»։
«Մենք ակնկալում ենք, որ ադրբեջանական կողմը կհամագործակցի առաքելության հետ՝ տեղում համապատասխան դերակատարների միջև կանոնավոր շփումների միջոցով՝ առանց ադրբեջանական կողմում առաքելության անդամների ֆիզիկական ներկայության: Հուսով ենք, որ այս առաքելությունը կծառայի նաև կողմերի միջև վստահության ձևավորմանը», - հավելել է Կլաարը:
«Այժմ կարևոր է վերջնականապես շրջել թշնամիության էջը, խուսափել նախկին սխալներից և դրական հռետորաբանություն ապահովել կողմերի միջև՝ հանուն խաղաղ ապագայի», - հայտարարել է դիվանագետը՝ վստահեցնելով, որ այդ ուղղությամբ ԵՄ-ն շարունակում է լուրջ փոխգործակցությունը երկու կողմերի հետ։

The European Union’s observation mission will monitor Armenia’s borders mainly through road patrols and surveillance equipment, and the observation group will report to the headquarters in Brussels, not to the parties, Toivo Klaar, the special representative of the European Union in the South Caucasus, said in a conversation with the Azerbaijani “Turan” agency.
When asked whether the results could be useful if the monitoring is conducted only on the Armenian side, the EU official reminded that President Aliyev “made it clear that Baku agrees to cooperate with the mission as far as it is concerned.”
“We expect that the Azerbaijani side will cooperate with the mission through regular contacts between the relevant actors on the ground, without the physical presence of the members of the mission on the Azerbaijani side. We hope that this mission will also serve to build trust between the parties,” Klaar added.
“Now it is important to finally turn the page of hostility, avoid past mistakes and ensure positive rhetoric between the parties for the sake of a peaceful future,” the diplomat stated, assuring that the EU continues serious cooperation with both sides in this direction.