Եթե Ղարաբաղի հարցը լուծված է, ինչո՞ւ ԼՂ հայությունը դա չի զգում, ինչո՞ւ է Ադրբեջանը կրակում ԼՂ-ի վրա․ Նիկոլ Փաշինյան
21:09 - 11 նոյեմբերի, 2022
Եթե Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվել է, ապա ինչու՞ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը չի զգում դա. այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի՝ Ղարաբաղի հարցը լուծված լինելու հայտարարությանը, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ասել ենք ու ասում ենք, որ երբեք էլ ԼՂ հիմնախնդիրը տարածքի խնդիր չի եղել, այլ բան, որ մեր արտաքին քաղաքականությունն այս կոնտեքստը ի վիճակի չի եղել  ներկայացնել միջազգային հանրությանը», - ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով՝  ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն:
«Եթե Ղարաբաղի հարցը լուծված է, շատ լավ, այդ դեպքում ԼՂ հայությունն ինչո՞ւ չի զգում դա, ինչո՞ւ են ադրբեջանական զորքերը ԼՂ-ի շուրջ դիրքեր տեղադրել ու ինչո՞ւ են կրակում ԼՂ-ի վրա: Մենք դեմ չենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծվի կամ լուծված լինի, մենք ասում ենք, որ այդ լուծումը պետք է տեսնեն, զգան ու ընդունեն այնտեղ ապրող մարդիկ», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով  Արցախում ՌԴ խաղաղապահների ժամկետի երկարաձգման և քանակի ավելացման հարցին, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ինքը հրապարակայնորեն ասել է, որ հիմա պատրաստ է ստորագրել խաղաղապահների մանդատի երկարաձգման վերաբերյալ փաստաթուղթ, բայց այդտեղ էլ փոխըմբռնում չի եղել։
«Տեսականորեն հնարավոր է, որ 2025 թվականից հետո խաղաղապահների ներկայությունը պահնջված չլինի։ Այո՛, եթե ԼՂ հայության իրավունքների, անվտանգության համար բոլոր երաշխիքները ապահովված լինել։ Այդ երաշխիքները ոչ միայն պետք է ստեղծվեն, այլ նաև կյանքով փորձարկվեն։ ՌԴ խաղաղապահները առանց նման երաշխիքների հաստատման չեն կարող դուրս գալ։ Ադրբեջանի ցանկությունը, որ 5 տարուց ՌԴ խաղաղապահները դուրս գան ԼՂ-ից չի կարող լինել ոչ լեգիտիմ։ Միջազգային մեխանիզմները կգտնեն ձևեր այդտեղ խաղաղապահներ տեղակայելու»,- հավելեց Փաշինյանը։

If the Nagorno-Karabakh issue has been resolved, why do the Armenians of Nagorno-Karabakh not feel it? Nikol Pashinyan said about this during an interview with the Public Television Company, referring to the statement of the President of Azerbaijan that the Karabakh issue has been resolved.
“We said and we say that the NK issue was never a territorial issue, but rather that our foreign policy was not able to present this context to the international community,” he said.
According to the Prime Minister, the rights and security of NK Armenians must be addressed.
“If the Karabakh issue is resolved, very well, then why do the Armenians of Nagorno-Karabakh not feel it, why have Azerbaijani troops set up positions around Nagorno-Karabakh, and why are they shooting at Nagorno-Karabakh?” We are not against the Nagorno-Karabakh issue being resolved or resolved, we say that the people living there should see, feel and accept that solution,” Nikol Pashinyan emphasized.
Referring to the issue of extending the term of the Russian peacekeepers in Artsakh and increasing the number, Nikol Pashinyan mentioned that he publicly said that he is now ready to sign a document regarding the extension of the mandate of the peacekeepers, but there was no mutual understanding there either.
“Theoretically, it is possible that after 2025 the presence of peacekeepers will not be withheld. Yes, if all the guarantees for the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh are provided. Those guarantees should not only be created but also tested in real life. Russian peacekeepers cannot leave without the approval of such guarantees. Azerbaijan’s desire that Russian peacekeepers leave Nagorno-Karabakh in 5 years cannot be illegitimate. International mechanisms will find ways to deploy peacekeepers there,” added Pashinyan.