Մակրոնն Ալիևին տեղեկացրել է Փաշինյանի հետ առաջիկա հանդիպման մասին
Երեկ՝ նոյեմբերի 12-ին հեռախոսազրույց են ունեցել Ադրբեջանի ու Ֆրանսիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Էմանուել Մակրոնը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ ադրբեջանական կողմի հայտարարության՝ Ֆրանսիայի նախագահը տեղեկացրել է նոյեմբերի 19-ին անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության 18-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման մասին ու ևս մեկ անգամ հայտնել է Ֆրանսիայի՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու մտադրությունը։
«Զրուցակիցները նաև մտքեր են փոխանակել Պրահայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, ԵՄ-ի և Ֆրանսիայի մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպման արդյունքների ու դրանից հետո տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում չեզոք, անկողմնակալ և հավասարակշռված մոտեցման կարևորությունը։
Ալիևը նաև ուշադրություն է հրավիրել հայկական կողմից վերջին օրերին հնչեցված հայտարարություններին՝ նշելով, որ դրանք հակասում են երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգին»,- նշված է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։

Macron informed Aliyev about the upcoming meeting with Pashinyan
Yesterday, November 12, the Presidents of Azerbaijan and France Ilham Aliyev and Emmanuel Macron had a telephone conversation. The press service of the President of Azerbaijan issued a message about this.
According to the statement of the Azerbaijani side, the French President informed about the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan within the framework of the 18th summit of the Organization of Francophonie to be held on November 19 and once again expressed France's intention to contribute to the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
"The interlocutors also exchanged ideas on the results of the quadrilateral meeting with the participation of Armenia, Azerbaijan, EU, and France in Prague and the events that took place after that.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasized the importance of a neutral, impartial, and balanced approach in the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations.
Aliyev also drew attention to the statements made by the Armenian side in recent days, noting that they contradict the agenda of peace and normalization of relations between the two countries," the statement of the press service of the President of Azerbaijan stated.