ՀՀ քաղաքական դաշտում ԼՂ հիմնախնդրի մոտեցումների առումով համարյա կոնսենսուսային իրավիճակ է․ Նիկոլ Փաշինյան
16:49 - 16 նոյեմբերի, 2022
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին Փաշինյանն անդրադարձավ ընդդիմության քննադատությանը, թե ԼՂ հիմնախնդրի առումով դիրքորոշումները կոնկրետ չեն և խուսափողական են։
«Եթե ես այս գնահատականը կարող էի հասկանալ 1-1.5 ամիս ամիս առաջ, հիմա չեմ կարող, քանի որ կարծում եմ, որ ՌԴ նախագահի Վալդայում արված հայտարարությունը շատ կարեւոր էր, որպեսզի մենք մի շարք հարցեր պարզաբանենք և արձանագրենք, որ առնվազն ՀՀ քաղաքական դաշտում այդ մոտեցումների առումով համարյա կոնսենսուսային իրավիճակ է»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ խոսքը ՀՀ կառավարության՝ ՌԴ առաջարկների վերաբերյալ դիրքորոշման մասին է, և որի էությունը ԼՂ հարցը որոշ ժամանակով հետաձգելն էր։
«Երբ որ այս հարցադրումն արվեց և ընդդիմության դաշտում և ԼՂ-ում եղան հայտարարություններ, որոնք կառավարությունից պահանջում էին ընդունել ՌԴ առաջարկները։
Ես ուզում եմ ասել, որ Կառավարությունը վաղուց՝ դեռևս 2021թվականի հունվարից ընդունել է այդ պայմանավորվածությունը, սակայն դրա մասին չի խոսել զուտ կոռեկտությունից ելնելով»,- նշեց նա։
Վարչապետն ընդգծեց, որ կառավարության այսօրվա դիրքորոշումն այն է, ինչ իրենցից պահանջում էր ընդդիմությունը՝ չիմանալով, որ կառավարությունն այդ դիրքորոշումը վաղուց է որդեգրել: Նա հայտնեց, որ ԼՂ նախագահի հետ այդ դիրքորոշումը շատ վաղուց ինքը կիսել էր:
Վարչապետն նշեց նաև, որ եթե ընդդիմությունը հիմա այլ կարծիքի է, համարում է, որ ՀՀ-ն պետք է մերժի ՌԴ առաջարկները, ճիշտ կլինի, որ դրա մասին բարձրաձայն հայտարարի:

In terms of approaches to the Nagorno-Karabakh problem, there is almost a consensus situation in the RA political field - Nikol Pashinyan
16:49 - 16 November, 2022
At the NA-government question-and-answer session, RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the opposition's criticism that the positions regarding the Nagorno-Karabakh problem are not concrete and elusive.
"If I could understand this assessment 1-1.5 months ago, I can't now, because I think that the statement made by the Russian President in Valda was very important for us to clarify a number of issues and record that, at least in the RA political field, those approaches In terms of this, it is almost a consensus situation," said Pashinyan.
Pashinyan reminded that it's about the position of the RA government regarding the proposals of the Russian Federation, the essence of which was to postpone the Nagorno-Karabakh issue for some time.
"When this question was asked, there were statements in the opposition field and in Nagorno-Karabakh demanding the government to accept the proposals of the Russian Federation.
I want to say that the Government accepted this agreement a long time ago, since January 2021, but did not talk about it purely out of correctness," he said.
The Prime Minister emphasized that the current position of the government is what the opposition demanded from them, not knowing that the government adopted that position a long time ago. He expressed that he had shared this position with the NK president a long time ago.
The Prime Minister also mentioned that if the opposition now has a different opinion, and considers that RA should reject RF's proposals, it would be right to announce it loudly.