ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում կքննարկվեն Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև գլխավոր քարտուղարի փոփոխման հարցերը
12:57 - 18 նոյեմբերի, 2022
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ վարչապետի նախագահությամբ Երևանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ խորհրդի նիստ։ Այս մասին հայտնում է ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Խորհրդի անդամները կքննարկեն միջազգայի և տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված արդիական հարցերը և ՀԱՊԿ գործունեության հիմնական արդյունքները նախորդ նիստից հետո։
«Կարևորագույն հարցերից են լինելու ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործումը և Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների քննարկումը։
Նախատեսվում է նիստի ընթացքում ընդունել Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագիրը։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են ստորագրման ենթակա մի շատրք փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են խաղաղապահ ուժերին ժամանակակից սպառազինությամբ, ռազմական և հատուկ տեխնիկայով զինելուն, ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանական մեխանիզմների համատեղ ձևավորմանը։
2023 թվականի հունվարի 1-ի ռոտացիայի հետ կապված՝ խորհուրդը կքննարկի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

A meeting of the CSTO Council will be held in Yerevan on November 23 under the chairmanship of the RA Prime Minister
12:57 - 18 November, 2022
On November 23, a session of the CSTO Council will be held in Yerevan under the chairmanship of the RA Prime Minister.  This was reported by the CSTO press service.
The agenda of the session includes a number of documents to be signed, which refer to equipping the peacekeeping forces with modern weapons, military and special equipment, joint formation of radiation, chemical and biological defense mechanisms.
In relation with the January 1, 2023 rotation, the Council will discuss the issue of the CSTO Secretary General," the message states.