«ՀԱՊԿ-ում Ադրբեջանն ավելի շատ բարեկամներ ունի, քան Հայաստանը». Ալիև
aravot.am: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ում իրենք ավելի շատ բարեկամներ ունեն, քան Հայաստանը, դրա համար էլ կազմակերպության երկրներին «Ադրբեջանի հետ բախման տանելու Հայաստանը փորձերը» ձախողվել են:
«Անգամ այն կազմակերպություններում, որոնց անդամ մենք չենք հանդիսանում, մենք ունենք ընկերներ, և վերջին տարիների ու ամիսների իրադարձությունները ևս մեկ անգամ դա ապացուցում են: Օրինակ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը: Մենք ՀԱՊԿ անդամ չենք: Մինչդեռ Հայաստանն այդ կազմակերպության անդամ է, և այդ կազմակերպության միջոցով նպատակադրվել էր չհիմնավորված պահանջներ առաջ քաշել Ադրբեջանի դեմ, և, ըստ էության, ցանկանում էր բախման տանել դրա մեջ մտնող երկրներին Ադրբեջանի հետ: Դա մեծ սադրանք է և մեծ հանցագործություն»,- ասել է Ալիևը՝ ելույթ ունենալով իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության ստեղծման 30-ամյակին նվիրված համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ այդ սադրանքը տապալվել է, և ՀԱՊԿ երկրները չեն տրվել դրան:
«Դա նշանակում է, որ մենք կազմակերպության մեջ ավելի շատ ընկերներ ունենք, քան Հայաստանը: Ինչո՞ւ է Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքն այդքան բացասական: Քանի որ ամենուր ստում են, և իրենց խնդիրները լուծելու համար, ինչպես ասում են, էլ դուռ չի մնացել, որ թակած չլինեն: Այդ ամենն ակնհայտ է, բոլորն այդ մասին գիտեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հաջող արտաքին քաղաքականության շնորհիվ Ադրբեջանն ամրապնդել է իր դիրքերը միջազգային թատերաբեմում:

Azerbaijan has more friends in the CSTO than Armenia - Aliyev |aravot.am|
President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that they have more friends in the CSTO than Armenia, and that is why the attempts of the countries of the organization to "bring Armenia into conflict with Azerbaijan" have failed.
"Even in the organizations we are not members of, we have friends, and the events of the last years and months prove it once again. For example, the Collective Security Treaty Organization. We are not a member of CSTO. Meanwhile, Armenia is a member of that organization, and through that organization, it was aimed to put forward unjustified demands against Azerbaijan, and, in fact, wanted to bring the countries entering into it into conflict with Azerbaijan. It is a great provocation and a great crime," said Aliyev, speaking at a conference dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the ruling "Yeni Azerbaijan" party.
According to him, this provocation was defeated and the CSTO countries did not give in to it.
"It means that we have more friends in the organization than Armenia. Why is the attitude towards Armenia so negative? Because they lie everywhere, and in order to solve their problems, as they say, there is no door left for them to knock on. All that is obvious, everyone knows about it," he said, adding that thanks to the successful foreign policy, Azerbaijan has strengthened its position on the international stage.