Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության և անվտանգության հաստատումը ժամանակի պահանջն է. Ալիև
aravot.am: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության և անվտանգության հաստատումը ժամանակի պահանջն է: Այդ մասին ասվում է Ալիևի ուղերձում՝ ուղղված Ասիական կուսակցությունների միջազգային համաժողովի մասնակիցներին:
«Պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտությունները չեն կարող հավերժ ձգվել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և անվտանգության ապահովումը՝ միջազգային իրավունքի և արդարության սկզբունքի հիման վրա, ժամանակի և դարաշրջանի պահանջն է»,- ասվում է Ալիևի ուղերձում:
Նրա խոսքով՝ ժամանակակից փուլում, երբ «ձևավորվում է նոր աշխարհակարգ, որն ուղեկցվում է միջազգային հարաբերություններում լուրջ ցնցումներով, անհրաժեշտություն է առաջ եկել, որպեսզի կուսակցությունները և միջազգային կազմակերպությունները վերագնահատեն իրենց դիրքորոշումը և հնարավորությունը՝ ազդելու իրադարձությունների վրա տարբեր մակարդակներում»:
Ալիևը նշել է, որ համաշխարհային մարտահրավերներից մեկն էլ խաղաղության և անվտանգության խնդիրն է:
«Դա նաև զգայուն և առաջնահերթ հարց է Ադրբեջանի համար, որն իրականացրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի պահանջները, որոնք չէին կատարվում մոտ 30 տարի»,- ասվում է Ադրբեջանի նախագահի ուղերձում:

It’s time to establish peace and security between Yerevan and Baku |aravot.am|
Azerbaijani President Ilham Aliyev believes that it's time to establish peace and security between Yerevan and Baku. This was stated in Aliyev's address to the participants of the International Conference of Asian Parties.
"Historical experience shows that conflicts cannot last forever.  Ensuring peace and security between Armenia and Azerbaijan, based on the principle of international law and justice, is the demand of the time and era," said Aliyev's address.
According to him, in the modern stage, when "a new world order is being formed, which is accompanied by serious shocks in international relations, it is necessary for parties and international organizations to reassess their position and the opportunity to influence events at different levels."
Aliyev noted that one of the global challenges is the issue of peace and security.
"It is also a sensitive and priority issue for Azerbaijan, which implemented the requirements of the four resolutions of the UN Security Council, which were not implemented for about 30 years," said the message of the President of Azerbaijan.