Այս հանդիպումը առաջինն է առկա ձևաչափով` սեպտեմբերին ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո․ Միրզոյանը՝ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում
21:09 - 22 նոյեմբերի, 2022
Այսօր Երևանում կայացել է ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով արտահերթ նիստը։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հրապարակել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի բացման խոսքը․
Ողջունում եմ ձեզ Երևանում` արտաքին գործերի նախարարության շենքում: Ուրախ եմ տեսնել բոլորիդ:
Այսօր մենք անցկացնում ենք արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, իսկ վաղն առկա ձևաչափով տեղի կունենա ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի հերթական համատեղ նիստը: Մենք քննարկելու ենք շատ կարևոր հարցեր, կարևոր մեր երկրների և, ընդհանուր առմամբ, ՀԱՊԿ համար:
Մեզ համար այս հանդիպումը կարևոր է նաև, քանզի այն առաջինն է առկա ձևաչափով` այս տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո։
Մեր օրակարգում է մոտ երկու տասնյակ փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են արտաքին քաղաքականության համակարգմանը, ռազմաքաղաքական համագործակցությանը, նոր սպառնալիքներին ու մարտահրավերներին և, իհարկե, ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին:
Նախագծերի և հարցերի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է. երեկ և այսօր Համաձայնեցման հանձնաժողովն աշխատել է Ստանիսլավ Զասի ղեկավարությամբ:
Հուսով եմ, որ կունենանք մտքերի արդյունավետ փոխանակում և առաջարկում եմ սկսել աշխատանքները»,- ասել է Միրզոյանը:

This meeting is the first in the current format after Azerbaijan's aggression against RA sovereignty and territorial integrity in September - RA MF the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CSTO
21:09 - 22 November, 2022
An extraordinary session in the format of the CSTO Council of Foreign Ministers was held today in Yerevan. The RA MFA published the opening speech of Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
"Dear colleagues,
We welcome you in Yerevan, in the building of the Ministry of Foreign Affairs. I am very glad to see you all.
Today we are holding a meeting of Foreign Ministers, and tomorrow we will have a regular joint meeting of the Council of Foreign Ministers, the Council of Defense Ministers, and the Committee of Secretaries of Security Councils of the CSTO in person. We will discuss very important issues: important for our countries and for the CSTO in general.
For us this meeting is also important because this is our first tete-a-tete meeting in the wake of the September aggression of Azerbaijan against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia.
We have about two dozen documents on our agenda regarding issues of foreign policy coordination, military-political cooperation, new threats and challenges, and of course, the situation in the South Caucasus generally.
Most of the projects and issues have already been agreed upon. Yesterday and today, the Conciliation Commission has been working under the leadership of Stanislav Zas.