ՀԱՊԿ-ի միջոցառումների շրջանակներում քննարկվել է իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին. Զախարովա
ՀԱՊԿ-ի միջոցառումների շրջանակներում քննարկվել է իրավիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին. Զախարովա |armenpress.am|
armenpress.am: ՀԱՊԿ-ի երեկվա միջոցառումների շրջանակներում քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային իրավիճակը, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ իրավիճակը: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Մեկնաբանելով ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտությունը դուրս է ՀԱՊԿ-ի իրավասությունից, Զախարովան նշել է, որ «Հայաստանում հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ քաղաքական գնահատականները, դիտարկումները՝ երբեմն տրամագծորեն հակառակ, արտահայտվում են տարբեր միջոցառումներից առաջ, դրանց ընթացքում և հետո»:
«Մենք կա՛մ հիմք ենք ընդունում այն, որ մենք ժողովրդավարական հասարակություններ ենք, և մեզ մոտ փորձագետները, քաղաքական գործիչները, քաղաքագետները իրավունք ունեն հայտնելու տարբեր իրադարձությունների վերաբերյալ իրենց փորձագիտական տեսակետը, կա՛մ հեռանում ենք այդ սկզբունքից», - հայտարարել է Զախարովան:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը հայտարարել էր, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության իրավասությանը չի վերաբերվում:

The situation on the border of Armenia and Azerbaijan was discussed during the CSTO events - Zakharova |armenpress.am|
17:26 - 24 November, 2022
Within the framework of yesterday's CSTO events, the border situation of Armenia and Azerbaijan was discussed, as well as the general situation regarding the regulation of relations between Baku and Yerevan. This was announced by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova.
Commenting on the statement of the Vice Chairman of the RF Federal Council, Konstantin Kosachev, that the conflict between Armenia and Azerbaijan is beyond the jurisdiction of the CSTO, Zakharova noted that "political assessments and observations on a wide range of issues in Armenia, sometimes diametrically opposed, are expressed before various events, during and after".
"We either accept the fact that we are democratic societies and experts, politicians, and political scientists have the right to express their expert opinion on various events, or we depart from that principle," Zakharova stated.
It should be reminded that the vice-chairman of the Federation Council of the RF Federal Assembly, Konstantin Kosachev, stated that the conflict between Armenia and Azerbaijan does not concern the jurisdiction of the Collective Security Treaty Organization.