Ադրբեջանի կողմից փոխանցված մարմինների նույնականացման գործընթաց է սկսվել, նշանակվել են դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ
15:43 - 29 նոյեմբերի, 2022
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, նոյեմբերի 28-ին հակառակորդի կողմից հայկական կողմին է վերադարձվել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում զոհված և առ այսօր Ադրբեջանի տիրապետության և վերահսկողության ներքո գտնված ՀՀ զինված ուժերի 13 զինծառայողների դիեր։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՔԿ խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
«Նկատի ունենալով բազմաթիվ բանավոր հարցումները՝ հարկ եմ համարում տեղեկացնել, որ նշված ագրեսիան իրականացնելու փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔ գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են վերոնշյալից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ։ Մասնավորապես, արդեն սկսվել է դիերի նույնականացման գործընթաց, նշանակվել են դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ։ Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և վարույթային գործողություններ»,- գրել է նա։

As it was already reported on November 28 that, the enemy returned to the Armenian side those who were killed during the military aggression against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia carried out by the armed forces of the Republic of Azerbaijan on September 13-14, 2022 and which are still under the control and control of Azerbaijan. Bodies of 13 servicemen of the RA Armed Forces. Gor Abrahamyan, the speaker of the Investigative Committee, wrote about this on his Facebook page.
"Taking into account the many verbal requests, I consider it necessary to inform that regarding the fact of carrying out the mentioned aggression, a criminal investigation initiated in accordance with the features of Article 140, Part 1, Clause 2 and Article 149, Part 1 of the RA Criminal Code in the Main Department of the RA Criminal Code within the framework of the proceedings, the necessary measures arising from the above are carried out. In particular, the process of identification of corpses has already started, and forensic medical and forensic genetic examinations have been appointed. Necessary investigative and procedural actions are being carried out," he wrote.