Էդմոն Մարուքյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանը |armenpress.am|
14:58 - 30 նոյեմբերի, 2022
armenpress.am: Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանը, որը հայտարարել էր, որ Պրահայի և Սոչիի հանդիպումներում չի հստակեցվել, թե ինչ քարտեզների հիման վրա պետք է իրականացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիան: Էդմոն Մարուքյանը թեմային անդրադարձել է:
-Պարոն Մարուքյան, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը, արձագանքելով ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ «Արմենպրես» գործակալությանը տված հարցազրույցին, հայտարարել է, որ Պրահայի և Սոչիի գագաթնաժողովներին հաջորդած հայտարարություններում նշվել է, որ սահմանների դելիմիտացիան պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան, սակայն դրանցում իբրև թեխոսք չկա այն մասին, թե ինչ քարտեզների հիման վրա պետք է դա տեղի ունենա։ Մինչդեռ միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը հայտարարում է, թե իբրև ադրբեջանական գյուղեր կան Հայաստանի վերահսկողության ներքո։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը.
-Ուզում եմ նշել, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաները պետք է կողմնորոշվեն մի հարցի շուրջ. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման գոյություն ունի՞, թե ոչ, քանի որ նրանք 2021թ. մայիսի 12-ի և 2022թ. սեպտեմբերի 13-ի Հայաստանի դեմ սանձազերծած ագրեսիաների և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիայի ժամանակ պնդել են, որ սահմանը դելիմիտացված չէ, և չկա սահման, իսկ հիմա ինչպե՞ս են պնդում, որ ադրբեջանական տարածքներ կան, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության վերահսկողության տակ։ Նման պնդում անելով՝ ադրբեջանական կողմն ընդունում է, որ գոյություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հստակ սահման։
Պետական սահմանի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը շատ հստակ է և բխում է միջազգային իրավունքից. այն է՝ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահման գոյություն ունի, Ալմա-Աթայի հռչակագրի և դրան կից արձանագրությունների հիման վրա այս սահմանի ճանաչումը կողմերը վերահաստատել են 2022թ. հոկտեմբերի 7-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման և 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
Արձանագրելով պետական սահմանի առկայությունը՝ մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ Հայաստանի Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերի՝ Բերքաբեր գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոս և Ջրամբարի մեծ հատվածը, Պառավաքար գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսը, Այգեհովիտ և Վազաշեն գյուղերի վարելահողերը ևս 90-ականներից մինչև հիմա օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանը հետևողական է լինելու, որ նշված տարածքները նույնպես վերադարձվեն։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար բարձրացվող քարտեզների հարցին, թե իբրև հայտարարություններում խոսք չկա հստակ քարտեզների մասին և իբրև հստակ չէ, թե ինչ քարտեզներով պետք է սահմանազատումն իրականացվի, ապա այստեղ էլ ադրբեջանական կողմը ինքն իրեն հակասում է։ Ալմա-Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով միմյանց սահմանները փոխադարձ ճանաչելով՝ Ադրբեջանն այլևս փակել է քարտեզների շահարկման թեման, քանի որ հստակ է, որ խոսքը Խորհրդային Միության հանրապետությունների վարչական սահմանների մասին է։ Հետևաբար այստեղ ևս հնարավոր չէ մի դեպքում պնդել, որ այո՝ ճանաչում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով, սակայն հետո շարունակել պատմական քարտեզների մասին անորոշ խոսույթը։
-Ստեղծված իրավիճակում ինչպիսի՞ դիրքորոշում է որդեգրել Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչի՞ հիման վրա պետք է առաջ շարժվել, ինչպիսի՞ լուծումներ եք տեսնում դուք:
-Հայաստանը բազմիցս պաշտոնապես արձագանքել է և առաջարկել այնպես անել, որ ամբողջ սահմանի երկայնքով օկուպացված տարածքներ չլինեն, ինչպես նաև սահմանի երկայնքով հայելային հետքաշման և ապառազմականացված գոտի ստեղծելու լուծումներ առաջարկել, սակայն այդ լուծումներին ի պատասխան՝ նախ ադրբեջանական կողմը իր զորքերը չվերադարձրեց մինչև 2021թ. մայիսի 12-ի դրությամբ տեղակայման վայրեր և հետո արհամարհելով Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ընթացող աշխատանքը, սույն թվականի սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծեց նոր ագրեսիա, որի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից նոր տարածքներ օկուպացվեցին։
Ամփոփելով ասվածը՝ պետք է շեշտեմ, որ հիմնարար հարցն այստեղ հետևյալն է, որ Ադրբեջանը չի կարող պնդել, որ հստակ սահման ունենք բոլոր այն դեպքերում, երբ փորձ է արվում ներկայացնել Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Ադրբեջանի տարածքների պատմություն, իսկ Հայաստանի դեմ պատերազմական ագրեսիվ գործողություններ սանձազերծելիս և տարածքներ օկուպացնելիս՝ պնդել հակառակը, որ սահման չկա և այն ենթակա է սահմանազատման։
Հայաստանի կողմից ներկայացված բոլոր առաջարկներն ուժի մեջ են, և Ադրբեջանի քաղաքական կամքի առկայության պարագայում, առաջնորդվելով Ալմա Աթայի հռչակագրով և դրան կից արձանագրություններով, Խորհրդային Միության հանրապետությունների վարչական սահմանների հիմքով, պետք է առաջ շարժվել և արագ սահմանազատել փոխադարձ ճանաչված պետական սահմանները, որն իր դրական ազդեցությունը կունենա խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանն ընդառաջ։

Armenia’s Ambassador-at-Large responds to Azerbaijani foreign ministry’s statement
Ambassador-at-Large of Armenia Edmon Marukyan commented on the statement of the Azerbaijani foreign ministry according to which during the meetings in Prague and Sochi it has not been clarified based on what maps the border delimitation between Armenia and Azerbaijan should be carried out.
ARMENPRESS: Mr. Marukyan, the ministry of foreign affairs of Azerbaijan, in response to the interview of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan to ARMENPRESS, has stated that the statements made after the Prague and Sochi summits noted that the border delimitation must be carried out based on the UN Charter and the Alma-Ata Declaration, but as if there is no word in them about what maps this should be based on. Meanwhile, the representative of the Azerbaijani foreign ministry announces that there are Azerbaijani villages under the control of Armenia. How would you comment on this statement?
Marukyan: I want to note that the Azerbaijani officials should decide on one issue: is there a border between Armenia and Azerbaijan or not? Because during the aggressions unleashed against Armenia on May 12, 2021, and September 13, 2022, and the occupation of Armenia’s sovereign territories, they have claimed that the border is not delimited, and there is no border. But now how do they claim that there are Azerbaijani villages under Armenia’s control? By making such a claim the Azerbaijani side accepts that there is a clear border between Armenia and Azerbaijan.
Armenia’s position on the state border is very clear and derives from international law: that is, there is an Armenia-Azerbaijan state border, based on the Alma-Ata Declaration and the protocols attached to it, the sides have reaffirmed the recognition of this border during the Prague quadrilateral meeting on October 7, 2022, and the Sochi trilateral meeting on October 31, 2022.
Acknowledging the existence of the state border, we have repeatedly stated that about 70% of the arable land of several villages in Armenia’s Tavush province, the village of Berkaber, and a large part of Jrambar, around 70% of the arable land of the village of Paravakar, the arable lands of Aygehovit and Vazashen villages have been occupied by Azerbaijan since the 90s until now. Armenia will be consistent so that these territories are also returned.
As for the issue of the maps that Azerbaijan regularly raises, claiming that there is no mentioning of concrete maps in the statements and that it’s not clear with what maps the delimitation should be carried out, here as well the Azerbaijani side contradicts itself. By mutually recognizing each other’s borders with the Alma-Ata Declaration and the protocols attached to it, Azerbaijan closed the topic of speculation of maps as it’s clear that the talk is about the administrative borders of the republics of the Soviet Union. Therefore, here too, it’s impossible to claim that, yes, we recognize the territorial integrity of Armenia by the Alma-Ata Declaration and the adjacent protocols, and then to continue the uncertain narrative about the historical maps.
ARMENPRESS: In this situation what is the position of Armenia? On what basis is it necessary to move forward? What kind of solutions do you see?
Marukyan: Armenia has repeatedly officially responded and proposed to do so that there are no occupied territories along the entire border, as well as proposed solutions for the withdrawal of troops in a mirrored fashion and creation of a demilitarized zone along the border, however, in response to these solutions, the Azerbaijani side did not withdraw its troops to their deployment sites as of May 12, 2021, and ignoring the ongoing activities of the Delimitation and Border Security Commissions, it unleashed new aggression on September 13 this year as a result of which new territories were occupied from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Summing up what has been said, I want to note that the fundamental issue here is following Azerbaijan cannot claim that we have a clear border in all those cases when an attempt is made to present a history of the territories of Azerbaijan under the control of Armenia, and when unleashing aggressive hostile actions against Armenia and occupying territories, to claim the opposite that there is no border and it is subject to delimitation.
All the proposals made by Armenia are in force, and in case of a presence of a political will by Azerbaijan, guided by the Alma-Ata Declaration and the adjacent protocols, on the basis of administrative borders of the republics of the Soviet Union, it is necessary to move forward and quickly delimitate the mutually recognized state borders which will bring its positive contribution ahead of the signing of the peace treaty.