ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և Եգիպտոսի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրներ
19:56 - 02 դեկտեմբերի, 2022
Դեկտեմբերի 1-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Սերենադ Սոլիման Գամիլը:
Նախարարի տեղակալը շնորհավորել է դեսպան Գամիլին նշանակման առիթով և մաղթել նրան արգասաբեր աշխատանք և հաջողություն կարևոր առաքելության իրականացման գործում՝ համոզմունք հայտնելով, որ դեսպանն իր նպաստը կբերի երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների առավել ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ Եգիպտոսի նորանշանակ դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանում ներկայացնել Եգիպտոսը՝ հավելելով, որ իր առավելագույն ջանքերը կներդնի երկկողմ բազմաոլորտ հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-եգիպտական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ մասնավորապես անդրադառնալով երկկողմ հագեցած օրակարգին և համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք խնդիրներին:
ԱԳ նախարարի տեղակալը տիկին Գամիլին ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ և տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային դրությունը՝ մասնավորապես ներկայացնելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։

The Deputy Minister of Foreign Affairs of RA and the newly appointed Ambassador of Egypt discussed issues of the regional and international agenda
19:56 - 02 December, 2022
The deputy minister congratulated Ambassador Gamil on the occasion of his appointment and wished him fruitful work and success in the implementation of his important mission, expressing his belief that the ambassador will contribute to the further expansion and strengthening of friendly relations between the two countries.
Expressing gratitude for the good wishes, the newly appointed ambassador of Egypt noted that it is a great honor for him to represent Egypt in Armenia, adding that he will invest his maximum efforts in the further development of bilateral multi-sector relations.
The interlocutors discussed a wide range of issues related to Armenian-Egyptian relations, in particular referring to the full bilateral agenda and opportunities for expanding cooperation.
The interlocutors also touched on a number of issues of the regional and international agenda.
Deputy Foreign Minister Mrs. Gamil presented the security situation around Armenia and in the region, particularly the situation created as a result of the Azerbaijani aggression unleashed on the sovereign territory of Armenia on September 13-14.