ԱԳ նախարարի տեղակալը Նիկարագուայի դեսպանին է ներկայացրել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի հետևանքները
15:12 - 05 դեկտեմբերի, 2022
Դեկտեմբերի 5-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիկարագուայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ալբա Ասուսենա Տոռես Մեխիան (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Շնորհավորելով նշանակման առթիվ՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը դեսպանին մաղթել է բեղմնավոր ու արդյունավետ աշխատանք: Նիկարագուայի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար, նշել է, որ կաշխատի առավելագույնս նպաստել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպման շրջանակներում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի զարգացման հնարավորություններին, կարևորել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրների շուրջ:
Պարույր Հովհաննիսյանը Նիկարագուայի դեսպանին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները:

The Deputy Minister of Foreign Affairs presented the consequences of the aggression towards the sovereign territory of the Republic of Armenia to the Ambassador of Nicaragua
On December 5, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan was handed a copy of his credentials by the newly appointed Ambassador of the Republic of Nicaragua to the Republic of Armenia Alba Azucena Torres Mej (residence: Moscow).
Congratulating on the appointment, the Deputy Minister of Foreign Affairs wished the ambassador productive and effective work. The Ambassador of Nicaragua thanked for the reception and good wishes and noted that he will work to promote the development of relations between the two countries.
Within the framework of the meeting, the interlocutors referred to the possibilities of development of the bilateral agenda and emphasized the importance of expanding cooperation in areas of mutual interest.
The parties also exchanged ideas on issues of the regional and international agenda.
Paruyr Hovhannisyan presented to the Nicaraguan ambassador the consequences of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan on the sovereign territory of Armenia on September 13, as well as the positions of the Armenian side regarding Armenia-Azerbaijan relations, the Nagorno Karabakh conflict, and the process of settlement of Armenian-Turkish relations.