Մենք երբեք հայտարարություններ չենք արել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ը լքում է տարածաշրջանը. Ալեն Սիմոնյանը՝ ՀԱՊԿ ԽՎ նիստում |tert.am|
16:33 - 05 դեկտեմբերի, 2022
tert.am: Հայաստանը երբեք չի խոսել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, սակայն Երևանը մտահոգված է հանրապետության նկատմամբ կազմակերպության վերաբերմունքով, երկուշաբթի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի և ՀԱՊԿ ԽՎ տասնհինգերորդ լիագումար նիստի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն:
«Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքով մարդիկ են զոհվում։ ՀԱՊԿ-ի որոշակի պասիվությունը, ինչպես նաև մեր որոշ դաշնակիցների պաշտոնական հայտարարությունները պատճառ են դարձել, որ Հայաստանում հասարակական տրամադրությունները զգալի փոփոխվեն: Մենք երբեք հայտարարություններ չենք արել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ը լքում է տարածաշրջանը, սա մեզ շատ է մտահոգում։ Կարծես թե Հայաստանի տարածքը ՀԱՊԿ-ի համար հավասար ռազմավարական նշանակություն չունի այն պարագայում, երբ մեծ ուշադրություն է դարձվում Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանին և Կենտրոնական Ասիային»,- ասել է Սիմոնյանը:

We have never made statements about leaving CSTO, we have said that CSTO is leaving the region - Alen Simonyan at the CSTO PA session |tert.am|
16:33 - 05 December, 2022
Armenia has never talked about leaving the CSTO, but Yerevan is concerned about the organization's attitude towards the republic, RA NA Speaker Allen Simonyan said on Monday during the fifteenth plenary session of the Council of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization and the CSTO PA, RIA Novosti reports.
"Azerbaijan violates the ceasefire regime every day, as a result of which people die. Certain passivity of the CSTO, as well as the official statements of some of our allies, caused a significant change in the public mood in Armenia. We have never made statements about leaving the CSTO, we have said that the CSTO is leaving the region, and this worries us a lot.
"It seems that the territory of Armenia does not have equal strategic importance for the CSTO when much attention is paid to the region of Eastern Europe and Central Asia," said Simonyan.