Մենք անմիջապես ընդգրկված չենք եղել. Զառա Ամատունին՝ Ադրբեջանին փոխանցած դիերի և քարտեզների մասին |168.am|
16:44 - 05 դեկտեմբերի, 2022
168.am: Այսօր ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնական հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ հայկական կողմը դեկտեմբերի 1-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել ենթադրաբար Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի 10 զոհերի ոսկորներ և 2 քարտեզ, որտեղ նշված են 4 դիակների գտնվելու հնարավոր վայրեր։
«Այսպիսով, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից մինչև այսօր հայկական կողմը ադրբեջանական կողմին է հանձնել Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի 140 զոհերի ոսկորներ և 5 քարտեզ»,- նշված էր ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։
168.am-ը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունուց հետաքրքրվեց՝ հայկական կողմն այդ փոխանցումը Կարմիր խաչի միջոցո՞վ է իրականացրել, թե՞ առանց միջնորդի է գործընթացը տեղի ունեցել։
Զառա Ամատունու խոսքով՝ գործընթացն առանց Կարմիր խաչի մասնակցության է տեղի ունեցել։
«Կարող եմ ասել, որ կողմերն այս ուղղությամբ միմյանց հետ են աշխատել, մենք անմիջապես ընդգրկված չենք եղել կոնկրետ այս գործողության մեջ։ Այս պահին որևէ հաստատում չունենք մեր մասնակցության վերաբերյալ»,- նշեց Զառա Ամատունին։

We were not included immediately - Zara Amatuni, about the corpses and maps transferred to Azerbaijan |168.am|
16:44 - 05 December, 2022
Today, the RA National Security Service issued an official message, informing that on December 1, the Armenian side transferred to the Azerbaijani side the bones of 10 victims of the first Karabakh war and 2 maps, where possible locations of 4 bodies are indicated.
"So, since November 9, 2020, the Armenian side has handed over to the Azerbaijani side the bones of 140 victims of the first Karabakh war and 5 maps," it was stated in the message distributed by the NSS.
168.am inquired from Zara Amatuni, who is in charge of the communication programs of the Armenian office of the International Committee of the Red Cross, whether the Armenian side made the transfer through the Red Cross, or whether the process took place without an intermediary.
According to Zara Amatuni, the process took place without the participation of the Red Cross.
"I can say that the parties worked with each other in this direction, we were not immediately involved in this particular operation. At the moment, we do not have any confirmation regarding our participation," said Zara Amatuni.