Ոչ մի պայմանագիր չի կարող լուծել այդ հարցը, խաղաղության հաստատման հնարավորությունը միայն մեր ուժի մեջ է․ Ռուբեն Վարդանյան
17:53 - 05 դեկտեմբերի, 2022
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Ասկերանի շրջանի վարչակազմում, ծանոթացել առկա հրատապ խնդիրներին: Վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանն առաջնային է համարել անվտանգության խնդիրը՝ նշելով, որ դա լուրջ վնաս է հասցնում  գյուղատնտեսությանը և մարդկանց զրկում ապրուստից, քանի որ մշակելի հողատարածքների և արոտավայրերի զգալի մասը գտնվում է հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ: Խորհրդակցությանը բարձրացվել է նաև համայնքներ-վարչակազմ- նախարարություններ օպերատիվ կապի և արդյունավետ համագործակցության հարցը:
Ընդգծելով աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպման կարևորությունը՝ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը  նշել է, որ միայն կարգապահ ու կազմակերպված աշխատանքով է հնարավոր դիմակայել նոր մարտահրավերներին: Այս իսկ պատճառով  վարչակազմի ղեկավարների հետ ամենօրյա ռեժիմով խորհրդակցությունների մեխանիզմ է  ներդրվել, ինչը հնարավորություն է տալիս անձամբ նրանցից լսել իրավիճակի ու  հրատապ խնդիրների մասին:
Այցի ընթացքում պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը  հանդիպում է ունեցել նաև Ասկերանի շրջանի համայնքների ղեկավարների, շրջանի հիմնարկ-ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, լսել  նրանց կողմից բարձրացված խնդիրները, որոնք հիմնականում վերաբերել են անվտանգությանը, քաղաքացիական պաշտպանությանը,  բնակարանային ապահովման խնդիրներին, դպրոցների, ճանապարհների վերանորոգմանը և այլն:
Անդրադառնալով անվտանգության խնդրին՝ պետնախարարը նշել է.  «Խաղաղության հաստատման հնարավորությունը միայն մեր ուժի և համախմբվածության մեջ է: Ոչ մի պայմանագիր չի կարող  լուծել այդ հարցը, քանի որ ունենք հարևան պետություն, որը չի ուզում, որ մենք այստեղ ապրենք: Մենք պետք է դառնանք ուժեղ, համախմբված, որպեսզի իրենք չկարողանան հարցը լուծել մեզ համար անընդունելի եղանակով: Մենք պետք է շարունակենք մեր պայքարը բոլոր ուղղություններով՝ դիվանագիտական, ռազմական, քաղաքական, տեղեկատվական: Մենք պետք է զգոն լինենք»:
Խոսելով Ստեփանակերտ- Գորիս ճանապարհի փակման միջադեպի մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ նման սադրանքների պետք է պատրաստ լինենք:
«Իրավիճակն այսպիսին է:  Դրա դեմ  պետք է պայքարենք բոլոր միջոցներով: Այս իրականությունը մեզնից բոլորովին այլ մոտեցումներ է պահանջում՝ թե՛ խնդիրների ախտորոշման, թե՛ որոշումների կայացման, թե՛ ընդհանուր գործելաոճի հարցում: Մենք շատ լուրջ վտանգներ և մարտահրավերներ ունենք, բայց ես վստահ եմ, որ մենք դրանք հաղթահարելու ենք: Մեր պայքարը շարունակվում է մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի, մեր երեխաների ապագայի համար: Եվ սա ողջ հայության պայքարն է»:

No treaty can solve this issue, the possibility of establishing peace is only in our power - Ruben Vardanyan
17:53 - 05 December, 2022
Ruben Vardanyan, State Minister of the Republic of Artsakh, today held a working meeting in the administration of the Askeran region, and got acquainted with the current urgent problems. The head of the administration, Hamlet Apresyan, considered the security problem to be a priority, noting that it causes serious damage to agriculture and deprives people of their livelihood, as a significant part of the cultivable lands and pastures is under the enemy's direct fire. The issue of operational communication and effective cooperation between communities-administration-ministries was also raised at the consultation.
Emphasizing the importance of effective organization of work, State Minister Ruben Vardanyan noted that it is possible to face new challenges only with disciplined and organized work. For this reason, a mechanism of daily consultations with the heads of the administration has been introduced, which gives an opportunity to hear from them personally about the situation and urgent problems.
During the visit, Minister of State Ruben Vardanyan also met with heads of communities of the Askeran region, heads of institutions and enterprises of the region, listened to the problems raised by them, which mainly related to security, civil defense, problems of housing, repair of schools, roads, etc.
Referring to the security issue, the state minister noted. "The possibility of establishing peace lies only in our strength and unity. No treaty can solve that issue because we have a neighboring country that doesn't want us to live here. We must become strong, and united so that they cannot solve the issue in a way that is unacceptable to us. We must continue our struggle in all directions: diplomatic, military, political, and informational. We have to be vigilant."
Speaking about the incident of the closure of the Stepanakert-Goris road, Ruben Vardanyan noted that we should be ready for such provocations.
"The situation is like this. We must fight against it by all means. This reality requires completely different approaches from us, both in diagnosing problems, in making decisions, and in general ways of working. We have many serious dangers and challenges, but I am confident that we will overcome them. Our struggle continues for the right to live on our land, for the future of our children. And this is the struggle of all Armenians."