Լիահույս եմ, որ Հայաստանի և Ղրղզստանի հարաբերությունները հետայսու ավելի կընդլայնվեն. Վահագն Խաչատուրյան
11:11 - 06 դեկտեմբերի, 2022
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովին:
Ուղերձում ասվում է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր փորձն ու գիտելիքներն այսուհետ ևս կծառայեն Ղրղզստանի Հանրապետության զարգացմանը՝ նպաստելով ժողովրդի կենսամակարդակի բարձրացմանը և երկրի միջազգային հեղինակության ամրապնդմանը:
Լիահույս եմ, որ Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև առկա հարաբերությունները հետայսու ավելի կխորանան և կընդլայնվեն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների:

I fully hope that the relations between Armenia and Kyrgyzstan will expand further - Vahagn Khachaturian
11:11 - 06 December, 2022
The President of the Republic Vahagn Khachaturian sent a congratulatory message to the President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov on his birthday.
The message says:
"I warmly congratulate you on your birthday.
I am confident that your experience and knowledge will continue to serve the development of the Kyrgyz Republic, contributing to raising the standard of living of the people and strengthening the country's international reputation.
I sincerely hope that the relations between Armenia and Kyrgyzstan will further deepen and expand on both bilateral and multilateral platforms for the benefit of our people.