Մանրամասներ Եվրոպական դատարանի՝ ՀՀ կառավարության ներկայացրած՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջի վերաբերյալ
20:11 - 21 դեկտեմբերի, 2022
Այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին, Եվրոպական դատարանը ուսումնասիրել է ՀՀ կառավարության ներկայացրած` Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջը: Այս մասին ասված է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի Ֆեյսբուքի էջում:
«Նշելով, որ այս պահին վիճելի է «Լաչինի միջանցքի» նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության առկայության հարցը, ինչպես նաև հաշվի առնելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, մասնավորապես, «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով երկկողմ ուղղությամբ տեղաշարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը», և հիշեցնելով Եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները՝ Եվրոպական դատարանը որոշել է Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի հիման վրա պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը:
Միաժամանակ, Եվրոպական դատարանը որոշել է առաջնահերթություն տալ Հայաստանի ներկայացրած թիվ 4 գանգատին՝ Դատարանի կանոնակարգի 41-րդ կանոնի համաձայն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին, 16-ին, 20-ին և 21-ին միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ և լրացուցիչ տեղեկատվություն էր ներկայացրել Եվրոպական դատարան՝ խնդրելով միջանկյալ միջոց կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ «Լաչինի միջանցքով» անցնող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումները վերացնելու համար»,- ասված է գրառման մեջ:

Details regarding the request of the European Court to apply interim measures against Azerbaijan submitted by the RA government
20:11 - 21 December, 2022
Today, on December 21, the European Court examined the request of the RA government to apply interim measures against Azerbaijan. This is stated on the Facebook page of the Representative of International Legal Affairs.
"Noting that at the moment the issue of Azerbaijan's control over the "Lachin Corridor" is controversial, as well as taking into account the obligations assumed by Azerbaijan under point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020, in particular, "to guarantee the movement of persons moving through the Lachin Corridor in a bilateral direction, the safety of vehicles and cargo", and recalling the obligations assumed by the European Convention, the European Court decided, on the basis of Rule 39 of the Rules of Court, to oblige Azerbaijan to take all necessary and sufficient measures to provide seriously ill persons who need medical care in Armenia through the "Lachin Corridor" movement, as well as the safe movement of people left homeless on the road or in need of livelihood.
At the same time, the European Court has decided to give priority to complain No. 4 submitted by Armenia, according to Rule 41 of the Rules of Court.
It should be reminded that Armenia this year on December 15, 16, 20, and 21, submitted a request for an interim measure and additional information to the European Court, asking for an interim measure to be applied to Azerbaijan in order to eliminate violations of the rights of the civil population as a result of the blocking of the road passing through the "Lachin Corridor," the post states.