Կարող եմ ասել հակառակը․ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կատարում է իր առաքելությունը. Զախարովան մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը
15:08 - 22 դեկտեմբերի, 2022
Կարող եմ ասել հակառակը․ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կատարում է իր առաքելությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ արած հայտարարությանը։
«Աշխատանքներ տարվում են, և եթե հայտնի չէ, ես կարող եմ կրկնել, որ եղել են իրավիճակներ, երբ կողմերը միմյանց մեղադրել են և հենց ռուս խաղաղապահներն են արել ամեն ինչ՝ կայունացնելու իրավիճակը և դա նրանց հաջողվել է։ Ուստի նման վերաբերմունքը մեր խաղաղապահների նկատմամբ ընդունելի չէ։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի սկզբում դարձյալ ընդգծեց, որ Ադրբեջանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը․ «Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը, այն է՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը»։
Դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու Շուշի-Քարին տակ հատվածը՝ շրջափակման մեջ դնելով Արցախի 120.000 բնակիչների։ 1100 քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ 270-ը անչափահասներ, չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, նրանց մի մասը ժամանակավոր մնացել է Սյունիքի մարզում։ Ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։

I can say the opposite - Russian peacekeeping troops are fulfilling their mission: Zakharova commented on Nikol Pashinyan's statement
15:08 - 22 December, 2022
I can say the opposite - the Russian peacekeeping contingent is fulfilling its mission. This was announced by Maria Zakharova, representative of the Russian Foreign Ministry, commenting on the statement made by RA Prime Minister Nikol Pashinyan during today's government session.
"Work is underway, and if it is not known, I can repeat that there were situations when the parties blamed each other and it was the Russian peacekeepers who did everything to stabilize the situation and they succeeded. Therefore, such an attitude towards our peacekeepers is not acceptable.
It should be reminded that Nikol Pashinyan emphasized again at the beginning of the Government session that Azerbaijan is not fulfilling the obligation assumed by the tripartite declaration of November 9.
"De facto, it turns out that the obligation recorded in the tripartite declaration, that is to keep the Lachin Corridor under control, is not fulfilled by the Russian peacekeeping troops either."
From December 12 until today, Azerbaijan continues to close the only road connecting Artsakh to Armenia. On December 12, at 10:30 a.m., a group of Azerbaijanis closed the Shushi-Karin section of the Stepanakert-Goris highway, putting 120,000 residents of Artsakh under siege. 1100 civilians, including 270 minors, cannot return to Artsakh, some of them temporarily staying in Syunik. The transport connection of Lisagor, Mets Shen, Hin Shen, and Yegtsahogh villages of the Shushi region with the capital Stepanakert is interrupted.